Чим стимулювати ріст дитини


Препарати для дітей, Формування дитини / Среда, Январь 6th, 2016

Як стимулювати ріст дитини — рекомендації фахівців

Напевно ви знаєте про те, що діти ростуть по-різному. У кого-то існує генетична схильність до високого росту, а у кого-то в сім’ї в основному невисокі родичі. Також відомо, що дівчатка часто починають рости раніше хлопчиків. Нюансів тут дуже багато, і батьки схильні вважати, що вони не здатні вплинути на зростання малюка. Насправді, це не зовсім так.

Спочатку спробуйте розрахувати приблизний зріст дитини, виходячи з власних даних:

Для хлопчиків: (зростання батька + ріст матері) Х 0,54 — 4,5

Для дівчаток: (зростання батька + ріст матері) Х 0,51 — 7,5.

Звичайно, на ріст дитини впливають генетичні, ендокринні, внутрішньоутробні показники, проте завдяки цим формулам ви зможете хоча б приблизно зрозуміти, яким буде зростання вашого малюка, коли він стане дорослим.

Якщо ви замислюєтеся над тим, як стимулювати ріст дитини за допомогою правильного харчування, включіть в його раціон білкові продукти, які організм використовує для формування кісткової і м’язової маси, що впливає на процеси росту і розвитку. Корисні також морепродукти, які ви можете готувати з овочами. Незамінними складовими збалансованого раціону є різноманітні каші. Зверніть особливу увагу на вівсянку, перловку, гречку. Каші можна готувати на молоці або з фруктами, м’ясом, рибою в залежності від того, що любить ваша дитина. Дуже корисні сирі овочі, зелень, молочні продукти

Важливо знати, що до чинників, які уповільнюють процес зростання, відносять стреси і важкі фізичні навантаження, ендокринні порушення, які включають в себе хвороби гіпофіза, щитовидної залози, надниркових залоз. Тому, регулярно спостерігайтеся у дитячого терапевта, здавайте необхідні аналізи, щоб дізнатися про рівень гемоглобіну.

Нехай дитина займається спортом. Відмінні результати в плані зростання дозволяє отримати плавання, баскетбол, волейбол. Необов’язково займатися професійно — можна зробити спортивні заняття захопленням, яке приносить радість і задоволення.

Зверніть увагу на те, що лазня стимулює зони росту і дозволяє подовжити скелет.

На жаль, не завжди вдається перехитрити генетику. Якщо ваша дитина комплексує з приводу занадто високого чи низького зросту, навчіть його не зациклюватися на цьому і знайдіть спосіб, який дозволить маляті використовувати переваги свого зростання в повній мірі. Для високих дітей це баскетбол, для низьких — заняття в театрі ляльок. Сьогодні для малюків відкрито стільки гуртків і секцій, що знайти підходящий варіант не складе труднощів. Успіхів!

Інші статті на цю тему:

Як збільшити ріст дитини

Як збільшити ріст дитини? — Таке питання часто постає перед батьками, коли вони бачать, що їх син або дочка відстають у рості від однолітків.

Відразу скажу, що раніше батьки звернули увагу на цю проблему, тим більше можливостей для виправлення ситуації є. Особливо турбуватися треба в період статевого дозрівання (10 -12 років), адже один з стрибків зростання відбувається саме в цей час.

Батьки зазвичай оцінюють зростання своєї дитини, виходячи з безлічі чинників: спадкових, соціо-культурних і навіть психологічних. І хоча вони схильні порівнювати зростання своєї дитини з зростанням його однолітків, більш правильний критерій оцінки зростання — це чи продовжує дитина рости в потрібному темпі. І якщо до якогось моменту дитина росла в нормальному темпі, а з недавнього часу його розвиток сповільнилося, то в цьому випадку необхідно проконсультуватися з лікарем, який визначить, чи є у дитини проблеми зі здоров’ям або темп його зростання є лише варіантом норми, підкаже як збільшити ріст.

Тепер розглянемо, за рахунок яких чинників відбувається зростання кісток дитини. Зростання кісток відбувається за рахунок хрящових пластинок, які знаходяться на їх кінцях (епіфізах). У хрящових пластинках весь час відбувається поділ хрящових клітин (зона стовпчастих активно діляться клітин) і утворення нових. У свою чергу, хрящові клітини є джерелом «будівельного матеріалу» для кістки; при їх руйнуванні (зона пузирчастих дистрофически змінених клітин) з них утворюється кісткова тканина. У молодому організмі розподіл хрящових клітин йде швидко, але з віком руйнування хрящової тканини переважає над освітою, хрящова пластинка стоншується і зникає. Зона примикання хрящової тканини до кісткової називається прикордонною зоною.

Таким чином, в приміщенні стовпчастих клітин хрящові клітини активно розмножуються, за їх рахунок відбувається ріст кістки; в зоні пузирчастих клітин відбувається окостеніння хрящових клітин, на їх місці формуються остеони.

Під час статевого дозрівання зони росту відчувають значний вплив з боку гормональної системи (гормони гіпофіза, щитовидної, околощітовідной та інших ендокринних залоз). Основним ефектом гормону зростання є активація анаболічних процесів, що реалізується в ростовий ефект, збільшення м’язової маси та посилення фізичної активності. Відомо також, що гормон росту активно впливає і на інші процеси, які, сприяють реалізації ростового ефекту: підвищує абсорбцію Са і покращує мінералізацію кісткової тканини, активізує процеси глікогенолізу, ліполізу і транспорт глюкози в тканини і, отже, підсилює енергетичний обмін. На синтез гормону росту впливають амінокислоти, глюкагон, вазопресин, тиреоїдні та статеві гормони.

  • Тиреоїдні гормони більшою мірою впливають на диференціювання, дозрівання кісткової тканини. Затримки росту при дефіциті гормонів щитовидної залози характеризуються диспропорційні розвитком дитини.
  • Статеві гормони володіють потужним анаболічним ефектом, прискорюючи як лінійне зростання — пубертатний стрибок у зростанні, так і диференціювання кісток скелета.
  • Глюкокортикоїди, а саме кортизол, гальмує секрецію гормону росту.
  • Мінералокортикоїди і тіреокальціотонін безпосередньо не беруть участь в процесах росту, однак, посилюючи процеси концентрації К в клітці (мінералокортикоїди) і осифікація кісткової тканини (тіреокальціотонін). безумовно, покращують ростовой ефект анаболічних гормонів.

Отже, спільна дія перерахованих вище гормонів здійснює нормальні процеси росту і розвитку. Іноді на ріст дитини впливає хронічні захворювання, в результаті яких виникають стану тривалої гіпоксії (вроджені вади серця, анемія, захворювання легенів), порушення всмоктування, важкі метаболічні порушення (глікогенози, хронічні захворювання печінки і нирок), а також патологія кісткової системи (хондродистрофия, гаргоілізм і інші вроджені синдроми). Також на структуру кісткової тканини впливають вітаміни (С, A, D).

Таким чином, затримка росту у дітей та підлітків може мати місце при багатьох ендокринних і неендокрінних захворюваннях. Оскільки дослідження соматотропной функції гіпофіза є складним дослідженням, досить дорого коштує, а найголовніше, погано переноситься дітьми, найкраще проводити діагностику низького зросту поетапно. Мета такого підходу встановити варіант нанізму без проведення складних гормональних досліджень.

Якщо гормонів, що впливають на процеси росту кістки дитини недостатньо, необхідна відповідна гормонотерапія. Її може призначити тільки лікар-ендокринолог, який має спепціальную підготовку в цій області.

Якщо з боку гормональної системи патології не виявлено і низький зріст дитини обумовлений генетичними (невисокий зріст батьків) або іншими факторами, або батьки категорично не хочуть застосовувати гормони, то і в цьому випадку допомогти вирости все-одно можна.

Існують ефективні методи збільшення зростання за рахунок фізичних вправ, дозованих навантажень на кістково-м’язову систему з використання спеціальних тренажерів і пристосувань в поєднанні зі відповідною дієтою. Також резервом для збільшення зростання може бути виправлення сутулості і викривлення хребта.

Ще раз хочу нагадати, що найбільш ефективно збільшити зростання можна до моменту закриття зон зростання, потім результати не настільки вражаючі (5 — 6 см в рік), але і вони дають впевненість в собі, допомагають відчути себе більш високим.

Від чого залежить ріст дитини та чи можна на нього вплинути?

Вгору тягнуться соні і любимчики

Всі діти хочуть скоріше вирости. Залишитися маленьким — це щось із страшних казок, таких як «Маленький Мук» або «Карлик Ніс», наприклад. Правда, в казках з’являється добрий чарівник, і все закінчується благополучно. Але буває, що і в житті з’являється добрий чарівник — лікар-ендокринолог, і тоді карлик починає рости і перетворюється на прекрасного юнака.

Що впливає на ріст дитини? По-перше, звичайно, спадковість. Якщо мама з татом невисокого зросту, важко очікувати, що їхня дочка буде мати зростанням манекенниці. Крім спадковості, зростання визначає багато іншого: харчування, режим дня і навіть психологічна атмосфера в сім’ї.

Дитина повинна їсти багато молочних продуктів, так як в них міститься кальцій — будівельний матеріал для зростаючого організму. Кожен день треба давати малюкові овочі і фрукти, адже йому необхідні вітаміни. Особливо корисна морква, яка містить бета-каротин. Щоб цей мікроелемент краще засвоювався, сиру моркву треба потерти і заправити сметаною чи олією. Необхідні для нормального росту і білкові продукти — м’ясо, риба. Якщо дитина худенький, їсть мляво, йому корисно давати ікру (зрозуміло, за відсутності харчової алергії).

Краще ростуть ті діти, які багато часу проводять на свіжому повітрі, грають в рухливі ігри, займаються спортом. До речі, якщо ви хочете, щоб дитина була вище ростом, коли будете вибирати спортивну секцію, віддавайте перевагу не силовим видам спорту, а баскетболу, волейболу, тенісу.

Особливу роль відіграє сон, не дарма кажуть, що діти ростуть уві сні: 70% гормону росту — соматотропіну — виробляється вночі. Якщо ви пізно укладаєте малюка, він неспокійно спить, часто прокидається, вироблення гормону росту порушується.

Як домогтися, щоб малюк рано засипав і міцно спав? Доведеться на час підпорядкувати уклад всієї родини інтересам дитини. Раніше вимикайте телевізор і випроваджують гостей. Увечері грайте з малюком тільки в спокійні ігри, перед сном розкажіть казку, почитайте або заспівайте колискову. Можна разом послухати спокійну музику.
Дуже важлива для росту дитини і загальна атмосфера в родині. Існує таке поняття — психоемоційна низькорослість. Вона виникає у дітей не тільки в неблагополучних сім’ях. Можна дитини добре годувати, одягати, купувати йому відмінні іграшки і при цьому не любити по-справжньому, а відкуповуватися дорогими подарунками, щоб загладити своє почуття провини.

Коли дитині не вистачає справжньої любові, тепла, його зростання сповільнюється. Нещодавно психологи підрахували: щоб в сім’ї була сприятлива психо-емоційна атмосфера, треба не менше восьми разів на добу обіймати і цілувати близьких.

Коли бити тривогу

Швидше за все дитина росте в перший рік: його зростання збільшується приблизно на 25 см. Потім темпи знижуються: за другий рік маля виростає на 8-12 см, потім — на 4-6 см щорічно.

Якщо за третій рік життя дитина виросла менше ніж на 4 см, треба показати його ендокринолога. Іноді батьки не звертають уваги на те, що їхній малюк відстає в рості від однолітків, і схаменулися лише в підлітковому віці, коли що-небудь виправити вже складно. Звернись вони до фахівців вчасно, і дитині допомогли б підрости.

На щастя, у більшості низькорослих дітей виявляється так звана конституціональна затримка росту. Виявляється, що і батьки їх росли приблизно так само: довго ходили на уроках фізкультури замикаючими, а потім раптом виросли і опинилися в першій п’ятірці. Це хлопчики та дівчатка з пізнім пубертатний період. Ніякого лікування їм не потрібно, вони наздоженуть, а то і переженуть однолітків до 16-18 років.

Але в деяких випадках спеціальне обстеження — проводять його тільки в стаціонарі — виявляє дефіцит гормону росту (ГР) в організмі. ГР продукується гіпофізом під контролем структур гіпоталамуса. Його дефіцит може бути обумовлений генетично або пов’язаний з порушеннями в ендокринній системі. Раніше доля таких дітей була вирішена, вони були приречені на карликовий зростання: хлопчик не виростав вище 140 см, а дівчинка — 130 см. Вчора їм можна допомогти.

Чарівні краплі

Таким дітям необхідно лікування гормоном росту. ГР, який синтезується генно-інженерним методом, ідентичний натуральному, практично не має побічних ефектів. Призначити гормон росту може тільки фахівець після обстеження. Лікування триває кілька років, до закриття зон росту (це визначається за допомогою рентгенівського знімка кистей рук) і припинення ростового ефекту. ГР вводиться щодня за допомогою спеціальної шприц-ручки, пристрій якої дозволяє не втратити жодної краплі дорогоцінного препарату.

Дефіцит ГР часто поєднується з іншого ендокринною патологією: порушеннями функції щитовидної залози, надниркових залоз, статевих залоз, тому лікування повинно проводитися під постійним контролем лікаря-ендокринолога.

Препарати ГР дуже дорогі, курс лікування на місяць обходиться в тисячу доларів, але російські діти лікуються препаратами ГР безкоштовно. Які результати? За перший рік лікування вдається добитися збільшення зростання на 8-12 см, за другий — на 6-8, третій — 4-6. У перші два роки організм насичується гормоном, потім темпи зростання стають такими ж, як у здорових дітей. Чим раніше розпочато лікування, тим воно більш ефективно.
У московських ендокринологів є пацієнт, зростання якого зараз — метр дев’яносто п’ять, хоча без лікування він не виріс би вище півтора метрів.

При сімейної низькорослості ефект застосування препаратів ГР нижче, ніж при дефіциті соматотропного гормону, вводити їх потрібно в більшій кількості. Збільшити зростання при цьому можна всього на 6-8 см. Якщо зростання батьків не перевищує 150-160 см, зріст дітей буде приблизно таким же.

Батьки часто запитують лікарів, чи буде і друга дитина погано рости, якщо у першого виявлений дефіцит гормону росту? Ні, другий може народитися абсолютно здоровим, але, перш ніж планувати вагітність, треба звернутися в медико-генетичну консультацію.

До речі

Щоб визначити, яким приблизно буде ріст дитини, коли він стане дорослим, треба скласти зростання матері і зростання батька, отриману суму розділити на два, а потім додати 6,5 сантиметра для хлопчика або стільки ж відняти, якщо мова йде про дівчинку.

Наша довідка

Обстежитися з приводу відставання в рості москвичі можуть в ендокринологічному диспансері, тел. (499) 246-27-66, мешканці інших міст — у відділенні дитячої ендокринології ендокринологічного наукового центру РАМН, тел. (495) 124-02-66.