Кіста головного мозку у дитини


діагностика дітей, сеча у дитини, Симптоми у дитини / Вторник, Апрель 19th, 2016

Як вилікувати кісту головного мозку у немовлят? Причини, симптоми і лікування.

Ще кілька років тому про кісті головного мозку у новонароджених дітей майже ніхто не чув. Останнім часом кожна третя дитина народжується з таким захворюванням.

Кіста головного мозку у маленьких дітей виникає при скупченні рідини в місцях загиблих тканин. Вона має вигляд кульки, заповненого рідиною. Іноді кіста формується в стінках оболонки, які злиплися через запального процесу.

Порожнинне освіту може з’являтися як всередині головного мозку, так і на його поверхні, і розташовуватися в будь-якій його частині, в одній або в декількох.

Кіста головного мозку не є онкологічним захворюванням, і сама по собі абсолютно безпечна. Але вона поступово прогресує і тисне на інші ділянки мозку, викликаючи в них незворотні наслідки. Тому не можна ігнорувати наявність подібного освіти в мозку.

Кіста головного мозку у дитини

Кожен третій новонароджений страждає кістою головного мозку

Класифікація кіст головного мозку

Залежно від локалізації, часу появи і властивостей у новонароджених виділяють 3 види кісти головного мозку: кісту судинних сплетінь, арахноідальнимі, або лікворну, і субепендімальние.

Кіста судинних сплетінь найчастіше формується під час внутрішньоутробного розвитку. Якщо вона з’явилася на початку вагітності, то зазвичай ніякої небезпеки не представляє і ще до народження або в грудному віці зникає. Після пологів така кіста розвивається в основному в тому випадку, якщо жінка під час вагітності перенесла інфекційні або запальні хвороби. Нерідко її причиною є важкі пологи або важко протікає вагітність.

Церебральна, або субепендімальная . кіста виникає всередині мозку. До її формування призводить недостатня циркуляція крові в головному мозку, що виявляється причиною кисневого голодування ділянок головного мозку і загибелі тканин. Тому подібне новоутворення має перебувати під постійним наглядом.

Арахноідальная, або лікворна, кіста утворюється на поверхні головного мозку — між мозковою оболонкою і мозком. Її порожнини заповнюються ликвором. Причинами такої кісти в основному виявляються запальні процеси, порушення кровообігу в мозку і травми. Такі освіти швидко ростуть, збільшуючись в розмірах, і стискаючи прилеглі відділи мозку. Арахноідальная кіста є дуже рідкісною аномалією. Діагностується вона тільки в 3% новонароджених. У більшості випадків цей вид кісти спостерігається у хлопчиків.

Доктор Комаровський про кісті головного мозку у дітей.

Псевдокиста головного мозку — Доктор Комаровський — Інтер

Що робити: виявлена ​​кіста головного мозку

Кістою головного мозку називають новоутворення, що виникло в черепній коробці.

Воно заповнюється цереброспинальной рідиною і утворюється на тому місці, де раніше знаходилася нервова тканина.

Своєчасно вилікувана кіста у дитини дозволяє уникнути великої кількості нейрохірургічних проблем, тому важливо заздалегідь розпізнати розвиток цього захворювання.

Причини

Педіатри досить часто діагностують у новонароджених різні новоутворення. Вони з’являються під час внутрішньоутробного розвитку, тому не вимагають ніякого лікування. Кісти самостійно утворюються, а потім точно так же пропадають, не заподіявши дитині ніякої шкоди.

Однак не всі новоутворення в мозку можуть точно так же легко пропасти. Нерідко причиною їх формування є різні порушення розвитку нервової системи. Також, вони можуть з’являтися після нанесення родової травми при некваліфікованому прийомі пологів у матері.

Кісти виникають і у немовлят. Вони спостерігаються при неправильному кровообігу в мозку.

Це поступово призводить до відмирання нервової тканини, і утворюється невелика кіста. Прискорити процес її формування можуть такі серйозні захворювання, як енцефаліт або менінгіт.

Маленькі кісти мають тенденцію активного росту. Великі новоутворення стають причиною затримки росту і розвитку дитини, що може негативно позначитися на його дорослішання. З цієї причини важливо розібратися, які кісти можуть з’явитися у дитини.

Класифікація

Нейрохірурги у дітей діагностують такі типи кіст:

 • Арахноідальнимі;
 • Субепендімальние;
 • Кісту судинних сплетінь.

Кіста головного мозку у дитиниПерший тип кісти за зовнішнім виглядом являє звичайну порожнину, яка може мати будь-яку форму. Вона виникає після травми голови або менінгіту. Лікарі стверджують, що кіста такого типу зростає дуже швидко, тому важливо вчасно провести діагностику і лікування.

Субепендімальная кіста — одна з найважчих форм. За нею потрібно вести постійне спостереження, так як її великі розміри можуть призвести до тяжкого нагоди ішемії. Хворим дітям щороку проводять МРТ головного мозку, щоб встановити, чи збільшується в розмірах кіста.

Кіста судинного сплетення розвивається у дітей, матері яких хворіли герпесом під час вагітності. Якщо кіста була виявлена ​​у плода, то є гарантія того, що вона розсмокчеться в майбутньому. Однак при її виникненні вже після народження прогноз стає не таким сприятливим — у дитини може розвинутися серйозне захворювання головного мозку.

Симптоми

Симптоматика кіст головного мозку може відрізнятися в залежності від того, де знаходиться новоутворення. Якщо воно з’явилося в потиличній області мозку, то у дитини буде погіршуватися зір. При огляді лікар зможе встановити, що гострота зору істотно знизилася, з’явився «туман» перед очима і двоїння.

При локалізації кісти в мозочку буде спостерігатися погіршення координації рухів. Дитина буде погано ходити, слабо рухатися, можливо прояв запаморочення. Батьками повинна контролюватися норма внутрішньочерепного тиску у немовлят.

Якщо кіста утворилася поруч з гіпофізом, то малюк при дорослішанні почне страждати від гормональних захворювань і буде відставати в розвитку від своїх однолітків.

Активне зростання кісти завжди супроводжується збільшенням внутрішньочерепного тиску.

Це пов’язано з тим, що обсяг черепа постійний, а кіста продовжує своє зростання. Дитина почне скаржитися на головний біль і запаморочення, відчуття розпирання в голові, нудоту і підвищену сонливість. При прискореному зростанні освіти можуть розійтися кісткові шви на черепі, тому батькам не можна зволікати.

Діагностика

Кіста головного мозку у дитиниДля діагностики кіст у новонароджених малюків використовується дослідження за допомогою ультразвуку — нейросонографія. У маленьких дітей джерельця і ​​кісткові шви ще не досить зарості, тому навіть без опромінення можна отримати гарні знімки. В якості профілактики таке дослідження рекомендується всім недоношеним дітям або ж малятам, народженим при тяжкому перебігу виношування дитини.

Для діагностики кіст у дітей більш старшого віку використовується МРТ і КТ. Вони дають точну інформацію про їх розташування, форму і розміри. Саме на підставі цього дослідження лікар може встановити, чи збільшилася новоутворення в розмірах і як потрібно його лікувати.

Лікування

Медикаментозне лікування кіст не приносить бажаних результатів, тому фахівці змушені вдаватися до хірургічних методів лікування. Всі операції, що проводяться на головному мозку дитини, діляться на такі типи:

До першого типу операцій відносять трепанацію черепа. Вона супроводжується повним видаленням кісти, її стінок і вмісту. Дана маніпуляція проводиться відкритим способом, тому підвищується ризик нанесення серйозної травми головного мозку.

Завжди не зайвим буде знати про те, що робити при струсі мозку у дитини.
Також корисно прочитати докладніше. якою має бути щомісячна надбавка ваги у новонародженого.

Паліативні методи хірургічного втручання можуть розділятися на наступні підтипи:

1. Шунтування — так називають видалення рідини всередині новоутворення з використанням шунтирующей системи. Цей метод не сильно травмує мозок дитини, проте підвищується ризик занесення інфекції в мозок, так як шунт довгий час буде перебувати в ньому.

2. Ендоскопічні метод лікування — він полягає у видаленні рідини з кісти з використанням ендоскопа. В голові дитини робляться невеликі проколи, через які лікар проводить всі необхідні маніпуляції. Цей спосіб лікування щадний і малотравматичні.

Висновок

У дитини кіста головного мозку може виникнути як під час внутрішньоутробного розвитку, так і після народження. Якщо в першому випадку новоутворення можуть самі пропадати, то в другому може знадобитися хірургічне втручання. Необхідність термінового лікування кісти у дитини виникає тільки після того, як освіта почне активно зростати. Не вилікувана вчасно кіста може стати причиною затримки в розвитку дитини, що негативно вплине на його подальше життя.

Кіста головного мозку у дітей

Кіста головного мозку — це об’ємне утворення в головному мозку, яке представляє собою кулясту порожнину, заповнену рідина і розташовується на місці відмерлої нервової тканини.

Кіста може сформуватися в найрізноманітніших областях мозку, бути як одиничним утворенням, так і множинним. Не варто забувати, що вона не є пухлинним утворенням!

Причини утворення кіст у новонароджених дітей

Основною причиною формування кіст у новонароджених є вроджені порушення розвитку центральної нервової системи і травми післяпологового періоду.

У дітей грудного віку вони утворюються при недостатності мозкового кровообігу, що призводить до некрозу нервової тканини, після різних травм, запальних захворювань (наприклад, менінгіту, енцефаліту), крововиливів в мозок.

Всі ці причини призводять до дегенерації мозкової тканини, її некрозу і формування в даній області порожнини, яка з часом заповнюється рідиною і здавлює прилеглі тканини, що призводить до появи певної неврологічної симптоматики, затримки росту і розвитку дитини.

Класифікація

Арахноідальная кіста у дитини є порожниною самих різних розмірів і форми, може локалізуватися у всіх відділах головного мозку. Причиною її розвитку може бути запальний процес, наприклад, менінгіт, травма, крововилив. Характерною особливістю є стрімке зростання, що призводить в подальшому до здавлення прилеглих тканин і розвитку важких ускладнень.

Субепендімальная кіста — одна з важких її форм, яка вимагає постійного динамічного спостереження за дитиною. Розвивається вона внаслідок недостатності мозкового кровообігу в місці розташування шлуночків головного мозку, що призводить до важкої ішемії і некрозу тканини, на місці якого і формується кістозна порожнина. У дітей з субепіендімальной кістою слід проводити щорічну діагностичну магнітно-резонансну томографію з метою виявлення збільшення розмірів кісти.

Кісти судинних сплетінь розвиваються у новонародженого у внутрішньоутробний період в наслідок герпес-вірусної інфекції. При виявленні киці в період вагітності прогноз для дитини сприятливий, так як з часом вони самостійно спадаються. При її формуванні в більш пізньому віці прогноз менш сприятливий і загрожує розвитком важких ускладнень.

Симптоми

Симптоматика даної патології буде залежати від місця локалізації кістозної порожнини в головному мозку.

Так якщо вона знаходиться в потиличній області, то це призводить до пошкодження зорового центру і проявляється різними видами порушення зору: двоїнням. зниженням гостроти, відчуттям туману перед очима.

Якщо ж кіста сформувалася в тканинах мозочка, то основними проявами стануть порушення ходи, координації рухів, запаморочення.

При локалізації порожнини кісти в турецькому сідлі, поруч з гіпофізом, у дитини виникнуть порушення з боку ендокринної системи у вигляді затримки фізичного і статевого розвитку.

Також у дитини також можуть виникати судомні напади, парези та паралічі кінцівок, порушення слуху.

У тому випадку, якщо відбувається збільшення її розмірів, то буде підвищуватися внутрішньочерепний тиск, так як обсяг черепної коробки постійний, а кількість тканин збільшується. Підвищення внутрішньочерепного тиску буде супроводжуватися головним болем, запамороченням, відчуттям розпирання та пульсації в голові, нудотою, блювотою, млявістю, підвищеною сонливістю. В особливо важких випадках може статися розбіжність кісткових швів, незарощення джерельця у новонароджених і, як наслідок, затримка фізичного і розумово розвитку дитини.

Діагностика

Кіста головного мозку у дитиниОсновним способом діагностики кісти у новонароджених на першому році життя є ультразвукове дослідження (нейросонографія). Цей час є найбільш сприятливим, так як джерельця ще не заросли, а кістки черепа зімкнулися, що дає високу результативність дослідження. Проводити це скринінгове дослідження необхідно у недоношених дітей, у новонароджених після важкого перебігу вагітності та пологів, у випадках, якщо мала місце гіпоксія плода.

За допомогою даних МРТ та КТ досліджень можна отримати найбільш точну інформацію про локалізацію, розміри, форму кістозної порожнини.

Лікування

Лікування кістозних утворень полягає в використанні хірургічних методів. Всі оперативні втручання, використовувані при даній патології, можна розділити на 2 типу:

Радикальні методи — це проведення трепанації черепа з подальшим повним видаленням кісти, її вмісту і стінок. Так як ця операція ведеться відкритим способом, то вона супроводжується високою травматичністю.

 • Шунтування — видалення вмісту кісти з допомогою шунтирующей системи. Є малотравматичним методом, в порівнянні з радикальним способом, але має кілька недоліків, наприклад, високий ризик інфікування через тривале перебування шунта в мозку, кіста повністю не віддаляється, а евакуюється тільки її вміст.
 • Ендоскопічний метод — видалення вмісту кісти за допомогою ендоскопа через спеціальні проколи. Це найбільш безпечний і малотравматичні метод.
 • Прогноз

  При своєчасній діагностиці, лікуванні, малих розмірах кісти, відсутності її зростання прогноз для життя сприятливий.

  У разі стрімкого зростання кістозної порожнини, який призводить до здавлення тканин мозку, порушення відтоку ліквору, і, в кінцевому підсумку, до розвитку серйозних ускладнень, прогноз дещо гірше і залежить від своєчасності оперативного втручання.

  Як ми економимо на добавках і вітамінах . пробіотики, вітаміни, призначені при неврологічних хворобах тощо. і ми замовляємо на iHerb (за посиланням знижка 5 $). Доставка в Москву всього 1-2 тижні. Багато що дешевше в кілька разів, ніж брати в російському магазині, а деякі товари в принципі не знайти в Росії.

  Коментарі