Лікування ангіни у дітей


Безпека дітей, День народження дитини, Препарати для дітей, Шкіра дитини / Пятница, Апрель 15th, 2016

Лікування ангіни у дітей

Звичне батьківського вуху назву хвороби ангіна лікарі все частіше замінюють терміном гострий тонзиліт, а зарубіжні фахівці — гострий тонзиллофарингит. Таким чином підкреслюється, що захворювання є гостре запалення піднебінних мигдалин інфекційної природи. Ангіна — проблема молодого віку, вона практично не зустрічається у людей старше 40-ка років (для дітей перших місяців життя патологія також нехарактерна через недостатню розвиненість мигдалин).

Інша справа, коли поняття ангіни розглядають більш широко. Так, запаленням язичної мигдалини, і відповідно на ангіну язичної мигдалини, хворіють особи старшого віку. Якщо у дитини мигдалини були видалені, то у нього є ризик виникнення ангіни бічних валиків. Ще іноді і гострий аденоїдит відносять до ангін (відповідно носоглоткового мигдалика).
Однак відповідно до міжнародної класифікації ангіна — це саме гострий тонзиліт.

Як розвивається?

Ангіна у дітей може бути викликана самими різними збудниками . Специфікою цього віку (особливо до п’яти років) є те, що велика частина такого роду захворювань — вірусна. Найчастіше причиною цього виду ангіни у дитини виявляються:

 • Аденовіруси;
 • Віруси грипу, парагрипу;
 • Ентеровіруси;
 • Респіраторно-сінтіціальний вірус;
 • Вірус Епштейна-Барр та ін.
 • Анатомічні особливості;
 • Переохолодження чи перегрівання;
 • Знижена опірність організму;
 • Нестача вітамінів і мікроелементів;
 • Травма мигдалин і т. Д.

Види і симптоми ангіни у дітей

Існує кілька видів ангін, у дітей же найчастіше зустрічаються:

 • Герпетична (з температурою близько 40 градусів, болями в горлі, в животі, головними болями, бульбашками на поверхні мигдалин);
 • Катаральна (з температурою близько 38 — 39 градусів);
 • Фолікулярна і лакунарна (температура може досягати 41 градусів).

Загальні симптоми гострих тонзилітів у дітей:

 • Різної інтенсивності болю в горлі, які при ковтанні посилюються;
 • Істотне підвищення температури;
 • Збільшення двостороннє мигдалин в розмірах і почервоніння слизової;
 • Нальоти, які характерні як для бактеріальної, так і вірусної інфекції (при катаральній можуть бути відсутніми, лакунарной — білуватого кольору, фолікулярної — у вигляді жовтуватих пухирців);
 • Збільшення і при тому, що промацує хворобливість лімфатичних вузлів в області шиї;
 • Вирощені прояви інтоксикації — слабкість і підвищена стомлюваність, озноб, головний біль, відмова від їжі, пітливість та ін.;
 • У деяких випадках — болі в животі.

Ознакою вірусного характеру інфекції є додаткове присутність нежитю, кашлю, кон’юнктивіту та ін.

Правильне лікування ангіни у дітей?

Головним моментом у виборі тактики лікування є диференціація ангіни, викликаної БГСА, і вірусної. На підставі тільки клінічних симптомів достовірно встановити природу хвороби дуже складно (хоча і є певні критерії оцінки ймовірності розвитку БГСА-тонзиліту — шкала МакАйзека). Тому при підозрі стрептококової природи інфекції лікар призначає аналіз мазка із зіву.
Більшість ангін дитячого віку викликаються вірусами і тому не вимагають призначення антибіотиків. Неадекватна антибіотикотерапія може навіть завдати шкоди: привести до формування стійких штамів мікроорганізмів, які в нормі постійно проживають на слизових, а призводять до захворювання тільки при певних умовах. В результаті може виникнути ситуація, коли дитині при якомусь захворюванні в майбутньому буде складно підібрати чинне ліки.
Для лікування БГСА-ангіни призначаються в першу чергу препарати пеніцилінового ряду курсом на 10 днів (при цьому важливо почати лікування не пізніше 9-х діб від початку захворювання). Також можуть застосовуватися цефалоспоринові і макролідні антибіотики.
При грибкової ангіні лікар призначить антімікотікі.
При вірусному природі лікування ангіни для дітей необхідно вести тільки симптоматично :

 • Тепле рясне пиття;
 • Щадний режим харчування;
 • Прийом знеболюючих / жарознижуючих засобів;
 • Зниження температури за допомогою обтирань водою або зануренням в теплу ванну (при переносимості дитиною процедури);
 • Полоскань сольовими розчинами (відвари трав з цією метою можуть застосовуватися тільки при достовірному відсутності алергічної реакції у дитини).

Ефективно знімає біль в горлі препарат Анти-Ангін. випускається компанією Natur Produkt для дітей старше 5-ти років у формі пастилок і таблеток для розсмоктування, а старше 10-ти років — у формі спрею.
Дані кошти не тільки добре знеболюють за рахунок анестетических властивостей одного з компонентів — гідрохлориду тетракаїну, а й борються з патогенними мікроорганізмами за допомогою антисептика хлоргексидину. Крім того, до складу препарату входить аскорбінова кислота, відома своїми протизастудних властивостями і здатністю стимулювати захисні і регенеративні функції уражених тканин.
Також дітям від 5-ти років можна використовувати таблетки для розсмоктування Шавлія того ж виробника. Таке смачні ліки на основі природного антисептика — масла і сухого екстракту шавлії прекрасно усуває прояви гострого тонзиліту.

Важливо! При лікуванні дитячої ангіни можна:

 • Використовувати ацетилсаліцилову кислоту в якості жарознижуючого через високого ризику провокування синдрому Рейє з тяжким ураженням печінки і мозку;
 • Застосовувати спреї у малюків через можливість виникнення у них спазму гортані;
 • Використовувати для змазування горла у малюків, які містять йод (вони можуть викликати алергічну реакцію або опік слизової);
 • Обтирати дитину оцтом або спиртом для зниження температури.

І пам’ятайте! Правильне лікування ангіни для дітей зможе призначити тільки лікар!

Профілактика

Попередити ангіну можна за допомогою ряду відомих заходів:

Як лікувати ангіну у дитини комплексно: 5 важливих моментів!

Ангіна у дітей і хронічний тонзиліт — з тих захворювань, для лікування яких всі засоби хороші, причому саме все і відразу. Розберемося в якій послідовності.

Лікування ангіни у дітей

У дитини почервоніло горло — батьки в паніці біжать в аптеку за антибіотиками, перекладаючи на ці препарати всю відповідальність за одужання чада. Виходить парадокс: бажаючи поставитися з усією серйозністю, ми, тим не менш, діємо легковажно. Адже запідозривши запалення мигдалин потрібно, по-перше, викликати лікаря, який точно поставити діагноз і розповість, як вилікувати горло, а, по-друге, прийняти ще ряд важливих заходів: від постільного режиму до допомоги організму у відновленні імунітету.

 • Я на сонечку лежу. Перші симптоми ангіни — висока температура, загальна слабкість, озноб — без будь-якого примусу укладають малюка в ліжко на кілька днів. Будь-який рух в гострій фазі (поки не спала температура) і ще 2-3 дні після може привести до різних ускладнень. Як би дивно не прозвучало, дозвольте дитині в цей період вдосталь насолодитися комедіями або мультиками. Крім того, що вони утримають його на горизонтальних позиціях, так ще й розвеселять. Сміх, як відомо, має загальнозміцнюючу дію на організм, а гарний настрій, згідно з численними дослідженнями, підвищує імунітет.
 • Ніяких сухариків! В принципі і не захочеться, з огляду на біль в горлі, але варто розглядати цю рекомендацію ширше. Звичайно, вся їжа повинна бути м’якою, бажано у вигляді пюре, щоб додатково не травмувати мигдалини. Одне з головних правил харчування, коли є запалення мигдалин, — велику кількість рідини. Воно сприяє виведенню токсинів, що утворюються в організмі при хворобі. Готуйте морси, компоти, чай з лимоном, бульйони. При цьому напої і страви не повинні бути гарячими, тільки теплими. Прогрівання мигдалин викличе прилив крові до уражених хворобою ділянках, а з нею інфекція може поширитися по всьому організму, чому стан тільки посилиться. Щоб порадувати малюка, приготуйте йому салат або пюре з заряджених вітамінами фруктів. До речі, не забувайте, що ангіна — захворювання інфекційне, тому у хворого повинна бути окрема посуд.
 • Лікування ангіни у дітей

 • Допомога, але не порятунок. Шукаючи в інтернеті ніж лікувати ангіну, не спокушайтеся, що народні рецепти врятують, якщо виникло гостре запалення мигдалин. Медики одностайні — відвари трав, різні розчини, безумовно, полегшують стан хворого, але поодинці точно не впораються із захворюванням — не прискорила одужання і не попередять ускладнення.
  З іншого боку після такої процедури болю помітно зменшуються, ковтати стає легше. Полоскання варто повторювати не менше 5 разів на день, обов’язково після їжі. При цьому не потрібно дуже старатися, щоб додатково не пошкоджувати мигдалини.
 • Повітря теж лікує. У кімнаті, де знаходиться хворий малюк, має бути свіжо і волого. Оптимальна температура — близько 20-22 С, а вологість — до 60%. Для цього, по-перше, регулярно провітрюйте, але так, щоб хворий не виявився на протязі. По-друге, раз в день проводьте вологе прибирання. І, по-третє, використовуйте зволожувач повітря (якщо його немає, то можна просто ставити в кімнаті ємність з водою). Все це вкрай важливо, оскільки при ангіні дуже шкідливий сухе повітря. Він ще більше травмує слизову і послаблює місцевий імунітет, що тільки посилить хвороба. До речі, підтриманням здорового мікроклімату ви також захистите інших членів сім’ї від хвороби.
 • Профілактика завжди краще лікування. Як тільки інфекція блокована, гостре запалення мигдалин знято, дуже важливо зайнятися відновленням місцевого імунітету — по суті поля боля інфекції. Для такого лікування горла ідеально підходить німецький комплексний препарат природного походження Тонзилотрен, відмінно зарекомендував себе за 75 років застосування, як для лікування ангіни у дітей, так і профілактики загострень хронічного тонзиліту.
 • Тонзилотрен від ангіни — це команда з 5 натуральних захисників:

  • Atropinum sulfuricum допомагає зняти гострий набряк мигдалин на самому початку захворювання;
  • Hepar sulfuris працює на те, щоб не допустити рецидиву захворювання, а саме — нагноений;
  • Mercurius bijodatus зменшує шийні лімфовузли і мигдалини в розмірах;
  • Silicea допомагає відновити тканину мигдаликів після перенесеного запалення;
  • Kalium bichromicum знімає біль і запалення.

  Лікування ангіни у дітей

  Завдяки такому потужному складу Тонзилотрен ефективно допомагає прийти в форму і, нарешті, вилікувати ангіну: знімає запалення мигдалин, сприяє поступовому очищенню, відновлює тканини після гнійного ураження, і врешті-решт, зміцнює їх захисну функцію. Все це в комплексі дозволяє запобігти повторне захворювання.

  Солодкі таблетки для розсмоктування — зручна форма, яка сподобається навіть самим маленьким пацієнтам. Незважаючи на те, що Тонзилотрен відпускається без рецепта, перед застосуванням препарату обов’язково ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Головне — чітко слідувати рекомендованому курсу, навіть якщо швидко намітилися поліпшення. Нехай Ваші діти будуть здорові!

  На правах реклами

  Я взагалі за народні засоби лікування! хоч іноді звичайно і без таблеток нікуди, але все ж намагаюся відводити це на крайній випадок)) При ангіні дуже корисно пити буряковий сік! Я навіть при нежиті завжди його п’ю, добре допомагає! Ось статтю навіть знайшла про це [посилання-1]. До речі я прочитала, що і при онкології його навіть радять пити, полегшує хімію! З цього я за натуральне і корисне лікування!

  Mialla, я теж не поспішаю дитини напихати антибіотиками. Віддаю перевагу більш щадне лікування. Нам лор радив таблетки Тонзилотрен (синові 6 років) при гострому тонзиліті. У цій статті якраз про них йдеться. Нам дуже допомогло. Вони мають протизапальну дію і зміцнюють ослаблі імунітет.

  У дитини другий день температура під 38, червоне горло. Прийшла лікар, сказала, що схоже на ангіну і відразу антибіотик призначила. Я не стала давати дитині, нальоту білого навіть немає. Полощіть горло ротоканом, але особливо поліпшень не бачу. Що можна ще дати дитині крім антибіотика?

  Коментувати можут Як лікувати ангіну у дитини комплексно: 5 важливих моментів!

  Як вилікувати ангіну у маленької дитини?

  Лікування ангіни у дітей

  Ангіна — одне з найбільш поширених захворювань серед дітей, яке переважно зустрічається в холодну пору року. Багато батьків ставляться до даного захворювання досить недбало (самолікування за допомогою народних засобів), тим самим піддаючи свою дитину небезпеки, яку воно в собі таїть. Ускладнена ангіна може стати причиною таких важких захворювань, як пієлонефрит і ревматизм, а також привести до порушення нормального функціонування імунної та серцево-судинної системи малюка. Саме тому батьки повинні прекрасно розуміти, як лікувати ангіну у дитини, щоб уникнути неприємних наслідків.

  Симптоми

  На сьогоднішній день виділяють кілька ступенів тяжкості перебігу ангіни (від легкої до дуже важкої). Однак практично у всіх випадках самим явною ознакою наявності у дитини ангіни буде сильний біль в горлі, що підсилюється при ковтанні.

  Крім того, у дітей часто спостерігається загальна слабкість, головний біль, нудота і навіть блювота. Відзначається підвищення температури — від 38.5 до 41 градуса. Мигдалини дитини збільшуються в розмірах, стають пухкими і набувають яскраво-червоний колір. При більш детальному огляді, на них виявляється специфічний наліт, в важких випадках — гнійні пробки.

  Одним з важливих ознак наявності у дитини ангіни є збільшення лімфовузлів (шийних і підщелепних). Часто відзначається деяка зміна голосу дитини — він стає сиплим. Як правило, ангіна триває не більше 7-8 днів. Однак це багато в чому залежить від проведеного лікування.

  Чим лікувати ангіну у дитини?

  Насамперед необхідно звернутися до лікаря (викликати додому, записатися на прийом в дитячу поліклініку). І хоча в більшості випадків лікарі перестраховуються, призначаючи повноцінне медикаментозне лікування, багато хто з них також рекомендують самостійно боротися із захворюванням за допомогою нелекарственних методів.

  Лікування ангіни у дітей практично завжди здійснюється амбулаторно. При цьому батьки повинні стежити за тим, щоб їх малюк дотримувався строгого постільного режиму. Якась особлива дієта в період лікування не потрібна. Єдиним моментом, на який варто звернути особливу увагу — це багато пити (морси, чай з лимоном або варенням, кисіль, сік і т. Д.). Добовий обсяг вживаної рідини повинен становити не менше 2 літрів. Це дозволить вивести з організму дитини скупчилися в ньому токсини.

  Важливим моментом лікування є полоскання горла. Для цього можна використовувати:

  • Теплий розчин натрію гідрокарбонату;
  • Вода з медом;
  • Відвар з трав (календула, ромашка, подорожник, звіробій, шавлія);
  • Сік каланхое, розведений навпіл з водою.

  Процедуру необхідно проводити після їжі, близько 4-5 рази на день.

  Якщо доводиться лікувати ангіну в домашніх умовах, то для цього можна використовувати зігріваючі компреси. Вони накладаються на область носоглотки і шиї, тим самим активізуючи кровообіг і сприяючи швидкому одужанню дитини.

  І все ж основою лікування вважається застосування певних лікарських засобів.

  Звичайно ж, в першу чергу мова йде про антибіотики. Однак вилікувати ангіну у дитини можна і без них. Всі лікарі це знають, але все-таки перестраховуються. Призначення антибактеріальних засобів потрібно тільки в найважчих ситуаціях, коли стан дитини погіршується на очах і симптоматичне лікування не дає ніяких результатів.

  Лікування ангіни у дітей

  На сьогоднішній день найбільш поширеними антибіотиками, що використовуються на практиці, є захищені пеніциліни — ампіцилін і амоксиклав. У більшості випадків вони дають швидкий ефект і стан дитини поліпшується вже на 2-3 день прийому препарату.

  Важливо! Багато батьків, помітивши поліпшення стану дитини, відмовляються від подальшого застосування препарату, тим самим піддаючи своє чадо великій небезпеці. Це обумовлено тим, що в результаті такого короткочасного курсу всі мікроорганізми не загинуть, і у решти сформується резистентність (стійкість) до використався антибіотика. Надалі настає рецидив захворювання, впоратися з яким за допомогою тих же антибіотиків вже не вдасться. Отже, потрібні більш «важкі» препарати, які викликають набагато більше побічних явищ, та й вартість їх в рази відрізняється від тих, які використовуються на перших етапах лікування.

  У поєднанні з антибіотикотерапією часто використовуються антигістамінні препарати (димедрол, супрастин, цетиризин та ін), які попереджають розвиток алергічних реакцій дитячого організму на АБ. Особливо це актуально в тих випадках, коли доводиться лікувати ангіну маленькій дитині.

  Крім всіх перерахованих вище методів боротьби з цією недугою лікарі рекомендують використовувати різні фізіопроцедури, такі як УВЧ, інгаляції, СМВ на область мигдалин, шиї і регіональних лімфовузлів. Після деякого стихання симптомів захворювання можна використовувати світло — і електролікування.

  А що ж робити у важких ситуаціях? Як лікувати дитині гнійну ангіну? Такі питання виникають у багатьох батьків, які виявили у своєї дитини гнійники на мигдалинах, або побачивши на градуснику температуру понад 40 градусів. Відповідь досить проста — необхідно терміново звернутися до лікаря. У такій ситуації самолікування може тільки нашкодити. Кращий варіант — виклик «на дім» швидкої медичної допомоги або чергового дільничного педіатра.

  Коментарі

  Гість — 16.06 — 14:23

  Симптом «біль в горлі» може бути проявом ларингіту, фарингіту або ж ознакою серйозного захворювання: ангіни, дифтерії, скарлатини. При ангіні відбувається ураження лімфоїдної тканини мигдалин глотки, що викликається такими мікроорганізмами, як стафілококи і стрептококи. При появі у вашої дитини скарг на болі в горлі слід негайно звернутися до лікаря. Лікар призначить необхідні аналізи (мазок з мигдаликів на мікрофлору, загальний аналіз крові та ін.) І визначить вид ангіни (вірусна або бактеріальна), після чого призначить відповідне лікування. При стрептококової ураженні мигдаликів рекомендована антибактеріальна терапія чутливими до стрептокока антибіотиками пеніцилінового ряду. При вірусної ангіні призначають противірусні та жарознижувальні препарати (ібупрофен, парацетамол). Накладення зігріваючих компресів на шию протипоказано, т. К. Може призвести до посилення запалення і розвитку лімфаденіту шийних лімфовузлів.
  Кулак Юлія Вікторівна, педіатр. Завідуюча відділенням педіатрії мережі клінік Ниармедик

  Варя — 04.02 — 17:05

  Вперше з ангіною моя дитина зіткнувся минулої зими. Лікувалися довго. Нам дуже допоміг німецький препарат Тонзилотрен. Виявилося, що гомеопатичний засіб. Добре очищає мигдалини і прибирає неприємні симптоми. Тепер приймаємо в якості профілактики. дитина рідше хворіти став.

  Оксана — 15.04 — 13:29

  Я Тонзилотрен даю своєму синові теж для профілактики гострого тонзиліту. Хочу сказати, що таблетки дієві і моїй дитині добре допомагають. Раніше горло часто його турбувало, ангіною теж хворіли. Але як почали таку профілактику, проблем не знаємо.

  Додати коментар