Лікування бронхіту у дітей без антибіотиків


Вітрянка у дітей, Навички дитини, Препарати для дітей, Шкіра дитини / Понедельник, Май 9th, 2016

Лікування бронхіту антибіотиками

Лікування бронхіту у дітей без антибіотиків

Доцільність лікування бронхіту антибіотиками досі викликає суперечки серед лікарів, так як причиною цього захворювання є віруси, а антибактеріальні препарати ніякого впливу на них не чинять. Більш того, якщо антибіотики приймати «на всякий випадок» це може негативно позначитися на імунній системі і привести до появи в організмі бактерій стійких до цього виду ліків.

Коли дійсно необхідне лікування бронхіту антибіотиками?

Ніколи лікування антибактеріальними препаратами не почалась з першого дня захворювання бронхітом. Зазвичай при бронхіті відразу ж призначаються противірусні засоби, так як поява бронхіту провокується вірусом. Антибактеріальні препарати призначають, тільки якщо перебіг хвороби ускладнилося бактеріальною інфекцією. Розглянемо, за яких симптомах необхідно лікувати бронхіт антибіотиками:

 • Якщо протягом 5 діб тримається температура більше 38 градусів;
 • З’явилися ознаки інтоксикації організму;
 • Чути хрипить дихання, але бронхіальна обструкція відсутня;
 • Видно, що виступаючі ділянки грудної клітини западають;
 • Тривалий перебіг хвороби (більше трьох тижнів немає поліпшення стану);
 • Вік хворого старше шістдесяти років;
 • Ознаки запалення в загальному аналізі крові: виражений лейкоцитоз і підвищене значення ШОЕ (понад 20 мм / год);
 • Поява явних вогнищ бактеріальної інфекції.

Найкраще перед лікуванням бронхіту антибіотиками здати мокротиння на бактеріологічний посів. Це необхідно, щоб з’ясувати які саме бактерії викликали ускладнення, і яким антибіотиком краще їх вбити. Так як бувають випадки, що бактерії стійкі до антибіотика, і тоді доводиться повторювати курс терапії, але вже з іншим видом антибактеріального препарату. А так як всі ми знаємо, що антибіотик не тільки лікує бактеріальні інфекції, але заодно і вбиває корисні бактерії в шлунку, то зайва кількість антибактеріальних засобів шкідливо для організму.

Лікування хронічного бронхіту

Хронічний бронхіт відрізняється від гострого тим, що він може «тягнутися» кілька років. При цьому періодично у хворого можуть пропадати симптоми захворювання, а можуть загострюватися. Лікування хронічного бронхіту антибіотиками призначається під час загострення в тому випадку, якщо відхаркувальні хворим харкотиння є слизової, гнійної, гнійно-слизової або в ній присутні прожилки крові. Для того щоб антибактеріальна терапія була ефективною треба попередньо зробити бактеріологічний посів мокротиння, і визначити найбільш відповідний антибіотик.

Бувають випадки, коли хронічний бронхіт загострюється через появу в організмі легіонел, мікоплазм або хламідій. Тоді при виборі антибіотика для терапії лікар повинен врахувати супутнє захворювання і призначити таке антибактеріальний засіб, яке буде ефективно і проти бактерій, що викликали загострення, і проти супутніх інфекцій.

Лікування хронічного бронхіту антибіотиками призначається курсом. Середня тривалість прийому антибактеріальних засобів від 7 до 10 днів. У деяких випадках, якщо не спостерігається поліпшення стану хворого, тривалість прийому антибактеріальних засобів може бути збільшена до 14 днів.

Як можна вилікувати бронхіт без антибіотиків?

Лікування бронхіту у дітей без антибіотиківЯкщо захворювання не супроводжується високою температурою тіла і відходженням гнійно-слизового мокротиння, то немає і необхідності лікувати бронхіт антибіотиками. Ви запитаєте: «Як можна вилікувати бронхіт без антибіотиків?». Та дуже просто, треба лише дотримуватися режиму, робити інгаляції, приймати від кашлю і відхаркувальні препарати.

Режим хворого бронхітом:

 • Якщо температура тіла підвищена, то рекомендується дотримуватися постільного режиму. Коли ж показник термометра стане менше 37 градусів, і хворий відчуватиме себе задовільно, то для нього будуть корисні прогулянки на свіжому повітрі, звичайно не в двадцятиградусний мороз і не під проливним дощем.
 • Регулярне провітрювання і щоденне вологе прибирання приміщення, де знаходиться хворий, просто необхідні, якщо ви хочете уникнути лікування бронхіту антибіотиками.
 • Дотримання температурного режиму і прийнятного рівня вологості в кімнаті хворого бронхітом також дуже важливі для якнайшвидшого одужання і попередження виникнення ускладнень. Багато лікарів сходяться на думці, що температура в приміщенні, де знаходиться хвора людина, повинна бути близько 20 градусів, а вологість в межах 50-70%. При таких умовах у хворих набагато легше відходить мокротиння, і немає сприятливих умов для розвитку бактеріального ускладнення і, як наслідок, можна уникнути лікування бронхіту антибіотиками.
 • Постарайтеся, щоб в кімнату хворого не потрапляли такі дратівливі бронхи речовини, як тютюновий дим, розпорошену вміст балончиків (освіжувач повітря, дезодорант), різкі запахи.
 • Для поліпшення відходження мокроти хворому бронхітом необхідно рясне тепле пиття. Краще, якщо це будуть чаї, настоянки трав (чебрець, липа, м’ята, шипшина), компоти, соки, морси, тепла мінеральна вода.

Лікувати бронхіт без антибіотиків допоможуть інгаляції з ефірними маслами м’яти, сосни, камфори, евкаліпта, часнику. Вони сприяють розширенню бронхів і полегшують відходження мокроти. Для використання ефірних масел можна скористатися як інгалятором, так і аромалампою.

Невід’ємною частиною лікування бронхіту без антибіотиків є прийом протикашльових і відхаркувальних засобів. Головне при цьому не переплутати які ліки і коли пити: протикашльові препарати приймаються тільки в перші 2 — 3 дні хвороби, а з третього дня приймаються відхаркувальні препарати, що сприяють відходженню мокротиння. До протикашльовою препаратів належать кодеіносодержащіе таблетки (Коделак, Кодтерпін), Левопронт, Глауцин, Тусупрекс. Відхаркувальні препаратами є Бромгексин, Лазолван (Амброксол), Проспан (Геделікс).

Ефективне лікування бронхіту у дітей без антибіотиків

Проводити лікування бронхіту у дітей без антибіотиків можна, якщо правильно проведена діагностика захворювання.

Лікування бронхіту у дітей без антибіотиків

Причини виникнення запального процесу в бронхах різні. Бронхіт буває вірусним, бактеріальним або викликається подразниками типу диму або деяких присутніх в повітрі хімікатів. У дитини вище ймовірність його розвитку (а заодно і астми), якщо батьки палять або часто користуються засобами побутової хімії, до складу яких входить формальдегід (всякого роду поліролі для меблів і машин). Іноді мікроби і хімікати діють разом: дитина застуджується, і звичайний кашель швидко перетворюється у нього в бронхіт.

Залежно від причини запалення і віку дитини лікар призначає лікування.

Принцип лікування бронхіту

Бронхіт — запальний процес, що супроводжується підвищенням температури, слабкості, кашлю.

Лікування бронхіту у дітей без антибіотиківМоже протікати як в легкій, так і у важкій формі. Лякатися не слід. Але потрібно знати, що до запалення призводять вірусні інфекції (грип, ГРВІ) або бактеріальні (стрептококи, пневмококи та інші). Це допоможе швидко вилікувати бронхіт і без наслідків.

Необхідно правильно діагностувати хворобу. Для цього проводяться такі дослідження:

 • Загальний аналіз крові:
 • Загальний аналіз сечі;
 • Загальний аналіз харкотиння;
 • Дослідження мокротиння БК;
 • Рентгенологічне дослідження органів грудної клітини.

На підставі отриманих результатів лікарем призначається лікування.

У разі коли в мокроті висівають бактерії, доктор призначає антибіотики — антибактеріальні препарати. При вірусної інфекції — противірусні. За свідченнями і при сильному сухому кашлі дитині виписують від кашлю ліки (кодеїн, либексин і інші). При вологому кашлі показано приймати муколітичні препарати.

Крім ліків, лікар порекомендує дотримання постільного режиму з великою кількістю гарячих напоїв, теплові процедури.

Лікування бронхіту у дітей без антибіотиківПри лікуванні дитини важливо дотримуватися принципу «не нашкодь». Тому батьки повинні знати, які ліки і з якою метою виписані дитині. Так, прийом антибіотиків, призначених після первинного огляду, може бути надмірною.

А якщо доктор виписує відразу кілька препаратів, не соромтеся запитати у нього сенс такого призначення. Деякі медикаменти мають протилежні дії.

Батькам потрібно починати лікування свого хворого дитини при перших ознаках застуди, використовуючи відомі та ефективні методи.

Відмінною альтернативою лікуванню бронхіту у дітей без антибіотиків і інших лікарських засобів може стати фітотерапія, теплові процедури.

Трави від бронхіту

Ця хвороба може пройти без усілякого лікування, але іноді затримується надовго і переходить в хронічну форму. Тому для лікування бронхіту дитині рекомендується давати відвари або настої трав:

Лікування бронхіту у дітей без антибіотиків

 • Евкаліпт кулястий. Евкаліптова олія — ​​хороший відхаркувальний засіб. Воно розріджує скупчується в бронхах слиз. Травники рекомендують дихати його парами при кашлі. Аналогічну користь можуть принести відвари листя і настоянки. Справа в тому, що міститься в них летка олія буде всмоктуватися травним трактом, і частина його обов’язково потрапить в легені. В результаті організм отримає антисептичну, що холодить і відхаркувальний дії саме там, де потрібно.
 • Подорожник ланцетолістний. Ця рослина відомо як трава від кашлю. Крім того, це антибактеріальний засіб. Настоянка готується шляхом заварювання. Одну чайну ложку потрібно залити однією склянкою окропу і пити остиглим.
 • Алтей лікарський. Багато рослин цього роду «заспокоюють» дихальні шляхи. Алтей хороший тим, що його коріння мають протизапальну дію. Саме тому його століттями використовують для лікування бронхіту і кашлю.
 • Допомагають вигнати з бронхів липку мокроту і інші трави: термопсис, кропива дводомна, спориш, мильнянка лікарська. Всі перераховані трави можна використовувати поодинці або змішувати, отримуючи грудної збір. Рослинні збори купуються в аптеці.

  Діти з бронхітом одужують швидше, якщо приймають вітамін С (аскорбінову кислоту). За призначенням лікаря можна приймати чистий вітамін, але необхідні дози неважко отримувати в складі овочів і фруктів.

  Зігріваючі процедури

  При бронхіті рекомендується проводити ножні і загальні гарячі ванни, парові інгаляції і такі процедури, як:

  Лікування бронхіту у дітей без антибіотиків

 • Гірчичне обгортання. 2 столові ложки сухої гірчиці розмішати у двох склянках теплої води. У розчині змочують пелюшку і загортають малюка, крім головки. Зверху покривають сухий пелюшкою і ковдрою. Процедура триває, поки не почервоніє шкіра. Потім тіло дитини обмивають теплою водою, витирають і укладають в ліжко.
 • Гірчичники. Готові гірчичники змочують в теплій воді і кладуть на груди. Попередньо шкіру під гірчичником потрібно змастити олією, щоб не отримати опіку. Дитину вкривають і тримають до почервоніння шкіри (5-10 хв).
 • Зігріваючий компрес. У теплій воді змочують шматок полотна і, віджавши, кладуть на груди. Потім накривають компресним плівкою і товстим шаром вати і прибинтовують. Правильно накладений компрес довго не остигає і не висихає.
 • Такі процедури рекомендується робити перед сном.

  Трохи про гомеопатію

  Цей спосіб лікування, заснований на принципі «клин клином вибивають», використовує для лікування хвороб мізерні дози речовин, здатних викликати симптоми, аналогічні спостережуваним. Гомеопатія досі залишається на узбіччі офіційної медицини, проте багато досліджень підтверджують користь деяких її препаратів, особливо в разі застуди та грипу.

  При застуді рекомендується Зікам. При використанні цього засобу (глюконат з цинком) застуда може пройти втричі швидше.

  При вірусної інфекції приймають Оциллококцинум — препарат з серця і печінки мускусною качки (у цього птаха часто виявляються грипозні віруси). Він не попереджає хвороба, але приблизно на 12 годин скорочує симптоматичного періоду.

  Приймаючи рішення використовувати гомеопатичні засоби, батьки дитини повинні знайти хорошого фахівця в цій галузі.

  Профілактика захворювання

 • Навчіть дитину чхати або кашляти в згин ліктя, а не прикривати рот долонькою — так знижується ймовірність поширення мікробів.
 • Прищеплювати звичку частіше і добре мити руки.
 • Дезинфікуйте спеціальними засобами квартиру, не обмежуючись тільки прибиранням.
 • Слідкуйте за якістю повітря в приміщенні: частіше провітрюйте.
 • Приймайте з дитиною сонячні ванни. Вітамін D дуже важливий для імунітету. Він утворюється в шкірі людини при дії на неї сонячного ультрафіолету.
 • Не допускайте переохолодження дитини.
 • Усуваючи фактори, що сприяють захворюванням дітей, ми зберігаємо їх здоров’я.

  Особливість застосування антибіотиків при бронхіті у дітей

  Для того, щоб розуміти чому потрібні антибіотики при бронхіті у дітей, необхідно знати суть патологічних процесів, що відбуваються в бронхолегеневої системі. Під таким станом, як «бронхіт», мають на увазі запалення слизової оболонки, що вистилає просвіт бронхів зсередини.

  Внаслідок цього виникає патологічний ексудат, який опускаючись вниз по цих анатомічних утворень викликає кашель, інтоксикацію і може провокувати розвиток запалення паренхіми легкого (пневмонію).

  Особливості лікування бронхіту

  Важливо знати те, що лікування бронхіту може відбуватися як з призначенням антибіотиків, так і без них, але з обов’язковим застосуванням муколітичних препаратів, вітамінів, протизапальної терапії і лікування спрямованого на зниження інтоксикації організму.

  Лікування бронхіту у дітей без антибіотиків

  Кашель у дитини — ознака розвитку бронхіту

  Крім усього сказаного, в лікуванні цього захворювання бере участь і засоби народної медицини та інші лікарські препарати. Рішення про призначення антибіотиків при бронхіті приймає тільки ваш лікуючий лікар, так як він більш детально представляє сложившеюся клінічну картину. Самостійно призначати антибіотики при бронхіті дитині не рекомендується, так як це може знизити захисні сили організму і навіть викликати дисбактеріоз.

  Також важливо розуміти те, що дитині антибіотики при бронхіті призначаються не завжди, так як в більшості випадків, організм при правильному лікуванні і режимі може самостійно впорається із захворюванням. Антибіотики дитині будуть призначатися тільки тоді, коли всі симптоми вказують на появу ускладнень або ж схильність до них. Важливо розуміти і те, що антибіотики застосовуються завжди паралельно з основною терапією.

  Випадки призначення антибіотиків

  Лікування бронхіту у дітей без антибіотиків

  Неефективність лікування як підставу для призначення антибіотиків для дитини при бронхіті

  Лікування бронхіту у дітей антибіотиками виконується при наступних станах:

  • Організм дітей ослаблений, і він не може самостійно (в комбінації з іншими лікарськими засобами) впорається з хворобою;
  • Патологічний запальний процес опустився нижче за бронхолегеневої системи і є тенденція до появи бронхопневмонії;
  • Основною причиною розвитку бронхіту стала бактеріальна інфекція;
  • Хронічний бронхіт у дитини з частими рецидивами;
  • Гнійний бронхіт (самостійний або виник на тлі катаральної форми бронхіту);
  • Бронхіт, що виник на тлі гострого тонзиліти (ангіни);
  • Вроджені або набуті імунодефіцитні стани;
  • Неефективність лікування стандартними засобами протягом одного тижня і більше;
  • Вроджені аномалії бронхолегеневої системи (наприклад, бронхоектазія).

  Процедура прийому антибіотиків

  Лікування бронхіту у дітей без антибіотиків

  Протівогрібковиі? препарат Нистатин

  Перед застосуванням дитині антибіотиків, особливо ін’єкційних форм, необхідно провести шкірну алергічну пробу і тільки після її негативного результату розпочати прийом цього лікарського засобу. Якщо це таблетована форма, а не суспензія, то після прийому першої дози антибіотика уважно стежити за станом здоров’я і навіть провести огляд його шкірних покривів. Антибактеріальні препарати при бронхіті для дітей застосовуються не менше п’яти діб, так як в противному випадку може розвиватися резистентність мікроорганізмів до цієї групи препаратів.

  Максимально доступна тривалість прийому антибактеріальних препаратів у дітей становить два тижні. Після проведеної антибактеріальної терапії дитині, необхідно провести курс лікування протигрибковими препаратами, особливо після тривалого проведення лікування протимікробними засобами. До таких відноситься препарат Флюконазол або ж Нистатин. Також в кінці такої терапії важливо пройти курс лікування пробіотиками, особливо якщо антибіотики приймалися неодноразово.

  Необхідно пам’ятати те, що найкращим антибіотиком від бронхіту для дітей буде той, який буде надавати йому менше шкоди!

  Які антибіотики призначаються найчастіше і можливі побічні дії

  Лікування бронхіту у дітей без антибіотиків

  Назви антибіотиків при бронхіті у дітей можна умовно розділити на 4 групи.

 • Цефалоспорини 2,3,4 поколінь. Найбільш вживаними з таких є Цефтриаксон, Цефоперазон, Цефіпім, Цефуроксим. Всі вони знаходяться в формі суспензії.
 • Захищені пеніциліни. До таких належать Амоксиклав або Аугментин. Завдяки своїм складом вони впливають на бактерії, лікування яких звичайними антибіотиками неможливо.
 • Макроліди. Ця група є однією з найбільш прийнятних, так як рідко викликає ускладнення і прекрасно переноситься маленькими пацієнтами. Найбільш поширеними з цієї групи препаратами є Азитроміцин (прийнятний для дітей від 2 років) і Клартроміцін.
 • Фторхінолони застосовуються досить рідко і лише в разі достатньо вираженою картини і при неефективності вищевказаних. До групи таких препаратів відносяться Левофлоксацин, Моксифлоксацин, Фторхінолон та інші.
 • Слід зазначити те, що групу препаратів визначає тільки ваш лікуючий лікар і антибіотики дитиною застосовуються під суворим його наглядом, так як можуть виникати такі ускладнення як: полірезистентна пневмонія; дисбактеріоз; різного роду алергічні реакції, причому різного ступеня; пригнічення імунної функції організму і навіть поразка деяких відділів нервової системи.

  Стандарт лікування без антибіотиків

  Лікування бронхіту у дітей без антибіотиків

  Прийом муколитиков при бронхіті у дитини

  Як було сказано, бронхіт у дитини в більшості випадків краще лікувати без застосування антибіотиків, у уникнення розвитку дисбактеріозу та інших станів. Лікування бронхіту у дітей без антибіотиків проводиться за допомогою таких груп лікарських засобів як: муколітики, вітаміни, протизапальні, народні засоби, режим і дієта. До найбільш поширених муколитическим препаратів належать — Мукотін, Лазолван, Бромгексин, Амброксол.

  Такі препарати приймаються три рази на добу, а при необхідності, частіше і на протязі десяти днів, до повного очищення бронхолегеневої системи. Основним завданням таких препаратів є те, що вони виводять мокроту і бронхів назовні і не дають їй накопичуватися. Завдяки цьому можна вилікувати хворобу без антибактеріальних лікарських засобів.

  Вітамінотерапія дитині повинна проводиться з дотриманням всіх рекомендацій лікаря, для того щоб не викликати надмірне їх накопичення, так як це також може позначитися на здоров’ї чада. Вітамінотерапія містить всі вітаміни і мінерали і вибір їх широко представлений на сучасному аптечному ринку.

  Протизапальні препарати не тільки знижують вираженість запалення в бронхах і інших слизових, але і знижують температуру тіла і поліпшують загальний стан. До таких належать такі препарати — нурофен (ібупрофен), парацетамол і для більш старшого віку німесіл. Протизапальні препарати дитині краще поєднувати з противоязвенной терапією, особливо при наявності гастродуоденита.