Постійно закладений ніс не можу без крапель. Лікування дихальних органів


Препарати для дітей / Среда, Август 9th, 2017

Постійно закладений ніс

Добрий день. Мене вже давно турбує проблема – у мене постійно закладений ніс, років 5 напевно я не можу вільно дихати без судинозвужувальних крапель типу тизин або Отривін. У мене з народження невелике викривлення носової перегородки, плюс під час бурхливої ​​юності був перелом носа, і начебто – ось вона причина того, що у мене постійно закладений ніс, але ж так було не завжди. У дитинстві я нормально дихав носом, і після перелому носа пройшло кілька років, до того, як я почав постійно капати краплі. Підкажіть, в чому причина моєї постійної закладеності носа і чи можна якось обійтися без крапель і повернутися до повноцінного диханню носом?

Гість 26 жовтня

Доброго времени суток, Андрій. Причин у того, що постійно закладений ніс не так багато, Ви ж дали цілком докладний опис беспокоящей Вас проблеми, тому для мене картина ясна.

Першим кроком до вільному диханню носом є відмова від судинозвужувальних крапель. Переставши їх капати, Ви зіткнетеся з так званим синдромом відміни судинозвужувальних крапель, який Ви повинні пережити, що не піддавшись спокусі закапати чудодійні краплі в ніс. На цьому етапі порекомендую Вам використовувати будь-які препарати для промивання носа морською водою (Аквалор, Dolphin, Аквамаріс і т. Д.) – вони значно полегшують дихання носом при відмові від судинозвужувальних крапель. По закінченню першого тижня без крапель, Ви повинні помітити поліпшення дихання носом, а ще через деякий час, Ви станете забувати про те, що у Вас постійно закладений ніс і треба терміново закапати краплі після пробудження / перед їжею / перед сном і т. Д. головне, пам’ятайте, що на відновлення слизової носа після тривалої бомбардування краплями потрібен час.

Приблизно через місяць після того, як Ви не будете капати судинозвужувальні препарати, можна тиждень покапать краплі Назонекс – по 2 інгаляції в кожну ніздрю один раз на добу. У цей період варто максимально об’єктивно оцінювати стан носа, щоб зрозуміти – чи дають краплі ефект або ж немає.

Якщо ж не дивлячись на всі вищеописані рекомендації, ніс як і раніше постійно закладений, і при цьому немає соплів, то швидше за все є механічне утруднення дихання, для усунення якого існує дві процедури:

    Вазотомія радіохвильовим методом. Вазотомія – це розсічення судин (вазо – посудина, Вакуя – розсічення, хірургічний розріз) між слизової носа і окістям носових раковин. Результатом даної процедури є зменшення слизової носа і носових раковин, що звільняє місце для нормального проходження повітря, і тим самим відновлює нормальне дихання носом. Вазотомія радіохвильовим методом виконується під місцевою анестезією, неінвазивної і займає зовсім небагато часу. Підслизова резекція носової перегородки. Підслизова резекція носової перегородки – серйозне оперативне втручання, метою якого є корекція форми носової перегородки, і як наслідок – відновлення нормального дихання носом.

Врахуйте, що описані вище процедури зовсім не гарантують Вам нормальне дихання носом, грунтуючись на моїй практиці, можу сказати, що задоволені результатом подібних операцій в кращому випадку 30% пацієнтів, а 70% також продовжують скаржитися на те, що постійно закладений ніс.

І ще хочу попередити: зараз чимало різних методик і апаратів для лікування вазомоторного риніту, тому кожен ЛОР-лікар рекомендує і радить ті способи лікування, в яких він розбирається, але це зовсім не означає, що ці способи кращі. Це особливо важливо, коли мова йде про будь-яке хірургічне незворотному втручанні. Тому перш ніж погоджуватися на операцію, порадьтеся з іншими ЛОР-фахівцями.

Не займайтеся самолікуванням, запишіться на очний прийом до фахівця!

Що робити, якщо ніс постійно закладений?

Фізіологічно дихання здійснюється через ніс, де повітря при проходженні зігрівається, зволожується і очищається від невеликих частинок (пил, смог). При тривалому утруднення проходження вдихуваного повітря через носову порожнину, дихання відбувається через рот, а це може спровокувати різні захворювання бронхів і легенів. Причини різні, лікування в першу чергу направлено на їх усунення.

Постійно закладений ніс не можу без крапель. Лікування дихальних органів

Чому ніс може бути довго закладений?

Носова порожнина – це вузька щілина, стінки якої покриті слизовою оболонкою з епітеліальних клітин, що виробляють слиз для зволоження повітря. Порожнина складається з двох ходів, які розділені кісткової носової перегородкою. Також стінки порожнини містять велику кількість судин, що допомагає зігрівання повітря. У зв’язку з таким анатомічною будовою, механізм утруднення проходження повітря пов’язаний зі звуженням носової порожнини. Причини такого звуження різні, можна виділити кілька груп:

Набряк стінок порожнини носа – викликає звуження щілини і погіршення проходження повітря. Найбільш часто тривалий набряк викликають алергічні реакції організму на алергени в повітрі (алергічний риніт). Поліпи в носовій порожнині – це доброякісні пухлини, які перекривають носовий хід. При цьому розвивається постійна закладеність носа без нежитю і виділень з нього. Процес може розвиватися з однієї або обох сторін, як у дітей, так і у дорослих. Викривлення перегородки між носовими ходами – виникає після перенесених травм обличчя. Таке викривлення викликає погіршення проходження повітря з одного боку. Іноді ця причина може бути вродженою, тоді з народження у дитини постійно закладений ніс. Хронічний інфекційний процес слизової носа (хронічний риніт) – викликається бактеріями. Процес зазвичай розвивається в одному носовому ходу, але буває і двостороннім. У гострий період можливе виділення слизу. Якщо не лікувати, то розвивається утруднене дихання, але виділень з носа немає.

Прояви в залежності від причин

Основним симптомом тривало закладеного носа є погіршення проходження повітря через одну або обидві ніздрі без виділень. Крім цього можуть бути і інші прояви, які вказують на причину:

Висипання на шкірі з утрудненням дихання через обидві ніздрі, сезонність загострення влітку – можуть супроводжувати алергічний риніт. Хропіння уві сні, хрипи – вказують на наявність поліпів. Утруднене дихання через один носовий хід, без будь-яких інших проявів – викривлення перегородки.

Діагностика

З’ясувати, від чого довго закладений ніс, допомагають методи лабораторної та інструментальної діагностики:

Загальний аналіз крові – підвищення кількості лейкоцитів вказує на бактеріальний хронічний риніт. Визначення реакції організму на введення основних видів алергенів – алерген вводиться під шкіру, якщо через певний час з’являється почервоніння і припухлість у місці введення, то це вказує на наявність алергічної реакції і алергічного риніту. Рентгенографія в прямій і бічній проекції – допомагає виявити викривлення перегородки. Риноскопія – візуальне обстеження порожнини носа за допомогою спеціального інструменту Риноскопія для виявлення поліпів. Виконується лікарем в спеціальному приміщенні.

Лікування

Алергічний риніт – використовуються протиалергічні (антигістамінні) і судинозвужувальні (нафтизин, Риназолін) краплі в ніс. Також антигістамінні препарати приймають у вигляді таблеток. Якщо вдалося з’ясувати, який алерген привів до закладеності носа, то паралельно проводяться заходи для виключення контакту з ним. Поліпи носа – для відновлення нормального дихання їх видаляють хірургічним шляхом. Операція нескладна і проводиться під місцевим знеболенням. Викривлення перегородки – виконується хірургічна пластика, спрямована на її випрямлення. Хірургічне втручання виконується під загальним наркозом, після операції пацієнт ще кілька днів перебуває в стаціонарі. Хронічний бактеріальний риніт – застосовуються антибіотики (амоксиклав, цефтриаксон), які приймають не менше 10 днів, щоб не розвинулася стійкість бактерій до них. Також виконується промивання носової порожнини розчинами антисептиків (фурацилін, хлоргекседин). Обов’язкове застосування судинозвужувальних крапель для носа, які допоможуть зняти набряк.

Особливості застосування судинозвужувальних крапель

Використання цієї групи препаратів має свої особливості, які необхідно враховувати:

застосовувати ці краплі можна тільки для зняття набряку, в разі звичайного нежитю з виділеннями і без закладеності їх не використовують; курс лікування не повинен бути тривалим, тому що відбувається звикання, і слизова оболонка носа не може без крапель нормально функціонувати; краплі з носа всмоктуються в кров, тому вони не рекомендуються маленьким дітям і при вагітності, так як можуть виробляти токсичний ефект.

Проблема тривало закладеного носа призводить до дихання через рот, яке не є фізіологічним і може призводити до захворювань порожнини рота, бронхів і легенів. Тому при наявності такої проблеми варто з’ясувати причину і почати адекватне лікування.

Закладений ніс

Постійно закладений ніс не можу без крапель. Лікування дихальних органів

Закладений ніс заважає людині дихати, створюючи відчуття дискомфорту, що нерідко призводить до різних ускладнень. У деяких випадках нежить може пройти самостійно без будь-якого медикаментозного лікування, однак неможливість нормально дихати дуже вимотує і дратує хворого. Закладеність носа не є окремою хворобою, це всього лише симптом таких захворювань, як застуда або алергія. Як правило, такі недуги мають загальні симптоми: неприємні сверблячі відчуття в порожнині носа, набряклість, багаторазове чхання, сльозотеча і легкі головні болі.

Причини закладеності носа:

    Алергічні реакції; простудні захворювання; аденоїди; деформована перегородка носа; пухлинні утворення носоглотки і порожнини носа.

Найчастіше закладений ніс діагностується при захворюваннях простудного характеру, які і стають причиною нежиті. Слизова оболонка носа є прекрасним середовищем для життєдіяльності багатьох бактерій, які іноді стають агресивними в результаті сильного переохолодження, що призводить до розвитку запального процесу.

Нежить у результаті застуди

Нежиттю називається запалення носової слизової оболонки, яке супроводжується виділенням підвищеної кількості слизу. Це призводить до отёканію тканин носа, носові проходи при цьому звужуються і в них утворюються застійні явища. Слиз частково або повністю перекриває шляхи дихання, тим самим обмежуючи можливість нормально і повноцінно дихати носом. Як мінімум таке явище приносить дискомфорт, а в більш важких випадках легка застуда переходить в такі захворювання, як гайморит, етмоїдит, фронтит, отит і тонзиліт.

Методи зняття закладеності носа

Промивання носа. Існує велика кількість спеціальних розчинів, призначених для носових промивань. Найпоширенішими вважаються: розчин харчової або морської солі, лікарські трав’яні настої і спеціальні рідини для усунення закладеності носа, які можна придбати в аптеці. Для промивання носа використовують спеціальні прилади або невеликі чайнички, носик яких вставляють в кожну ніздрю по черзі і ллють ліки так, щоб воно вільно виходило через другу ніздрю.

Назальні краплі. В даний час існує велика кількість різних препаратів, які дозволяють миттєво усунути закладеність носа. Серед них широко застосовуються судинозвужувальні краплі, які випускаються в невеликих флаконах, що дозволяє їх застосовувати в будь-якій ситуації. Однак, слід пам’ятати, що часте використання таких коштів нерідко викликає залежність, яка з часом мінімізує дію препарату і змушує шукати інші альтернативні варіанти. Відвикнути від назальних крапель достатньо складно, тому лікарі рекомендують застосовувати їх тільки за потребою і не довше 7 днів поспіль.

Гаряче питво. При закладеності носа, як і при звичайній застуді, рекомендується тепле рясне пиття. Побороти закладеність допоможуть чаї з малиною, лимоном, липою і медом, а також гарячий бульйон. Слід зазначити, що така гостра їжа, як хрін, гірчиця, перець і прянощі викликають прилив рідини до слизової оболонки носоглотки, що сприяє розрідженню слизу, що скупчився.

Зігріваючі процедури. При носовій закладеності дуже корисно викладати на литкові м’язи гірчичники і приймати гарячі ванни для ніг. Теплий душ також сприяє розблокуванню носа, так як зігріває все тіло.

Інгаляції і ефірні мазі. Усунути закладеність носа допоможуть картопляні інгаляції. Для цього необхідно зварити картоплю в мундирі, потовкти його, додати кілька крапель олії чайного дерева або евкаліпта і подихати випарами, накривши голову рушником. Добре допомагають при закладеності ефірні мазі, такі як «зірочка». Рекомендується намазати трохи речовини у крил носа, і через нетривалий час ніс почне дихати самостійно.

Промивання, закапування носа і носових пазух морською водою при закладеності є одним з найбільш ефективних і доступних способів для швидкого одужання. Приступайте до комплексного лікування, не забувши придбати засоби на основі морської води – повністю безпечне і 100% натуральні ліки від нежиті. При своєчасному початку використання таких препаратів, можна в короткі терміни відчути полегшення дихання і надалі позбутися від такої недуги, як закладеність носа. Клінічні дослідження показали, що профілактичне використання коштів від нежиті на основі морської води, знижує ризик ГРЗ в три рази.

Постійно закладений ніс не можу без крапель. Лікування дихальних органів

Шкода носових прогрівань

Прогрівати закладений ніс вареним яйцем або теплою сіллю строго заборонено, так як основною причиною такого стану може виступати гайморит. У гайморових пазухах може накопичуватися гній, а прогрівання носа тільки погіршать становище.

Якщо протягом декількох днів закладеність носа не усунено, слід звернутися за кваліфікованою медичною допомогою, де встановлять правильний діагноз і призначать грамотне лікування.

Профілактика закладеності носа

Для того щоб менше хворіти на простудні захворювання, необхідно постійно зміцнювати свій імунітет, який при нагоді зможе захистити наш організм від бактерій і вірусів. Рекомендується уникати переохолоджень і занадто людних місць, проводити загартовуючі процедури і вести здоровий спосіб образ. Дуже важливо стежити за достатнім надходженням в організм всіх необхідних вітамінів і мінералів, займатися активною діяльністю і просто радіти життю.