Рак шийки матки симптоми і ознаки. гінекологія


Лімфовузлів / Понедельник, Декабрь 11th, 2017

Рак шийки матки симптоми і ознаки. гінекологія

Перші ознаки раку шийка матки. Як проявляється пухлину.

Захворювання, що протікають на початкових етапах безсимптомно, надзвичайно небезпечні. Саме до таких належить рак Рак шийки матки симптоми і ознаки. гінекологіяШейки матки. Злоякісне утворення, вже влаштувавшись в жіночому організмі, спочатку нічим себе не проявляє. З’явилися перші ознаки раку шийки матки свідчать про те, що хвороба перейшла з початкової стадії в наступну. Але особливість онкологічних захворювань полягає в тому, що 100% одужання можна домогтися, якщо лікування розпочато на ранніх етапах. Тому необхідно знати, як виявляється рак шийки матки.

Як визначити рак шийки матки

    Виділення. В першу чергу повинні насторожити виділення, які не пов’язані з менструаціями. Прозорі, жовтуваті, кров’янисті — вони можуть бути першими симптомами захворювання. Характерними для цієї хвороби вважаються так звані контактні виділення. При фізичному навантаженні, ходьбі, після статевого акту, навіть твердий стілець можуть викликати кровотечі. Хоча не виключені й спонтанні. На пізніх стадіях може приєднатися неприємний запах, який пов’язаний з розпадом пухлини. Виділення можуть бути незначними або ж, навпаки, рясними. Про неблагополуччя в організмі свідчать анемія, слабкість, швидка стомлюваність. Температура при раку шийки матки субфебрильна (37-38 С) протягом тривалого часу без видимих ​​причин. І якщо слабкість або швидку стомлюваність можна пояснити важкою роботою, поганою погодою і ін. То анемія і підвищена температура повинні мати більш розумне пояснення. Звичайно, ці симптоми можуть зустрічатися при багатьох захворюваннях, але можуть означати перші ознаки раку шийки матки. Тільки лікар може поставити правильний діагноз. Болі. Найчастіше поява болю свідчить про те, що пухлина поширилася на інші органи або структури, наприклад, стінки таза або нервові сплетення. Локалізація і характер різні і найчастіше з’являються в попереку, внизу живота, крижах, в прямій кишці. Характерним ознак є біль в стегні, частіше лівому. Пов’язана вона з появою інфільтрату. Болі, характерні для злоякісних утворень, вражають своєю тривалістю, частою повторюваністю і завзятістю. Порушення функції сечового міхура. Цей симптом служить сигналом занедбаності хвороби. В результаті поширення пухлини на сечовий міхур відзначаються часті позиви на сечовипускання. У разі значної інфільтрації стінки порушується еластичність сечового міхура, яка не спорожняється повністю. В результаті часто розвиваються цистити. При поширенні пухлини крізь стінки сечового міхура утворюється свищ. Механічне здавлення пухлинними інфільтратами сечоводів призводить до затримки сечі, розвитку гідронефрозу, піонефрозу і навіть до уремії. Розлади з боку кишечника може спостерігатися на пізній стадії пухлини. Через інфільтрації стінки кишки і фіксації її до пухлини настає порушення перистальтики кишечника, що призводить до атонії кишечника і запорів. Проростання злоякісної пухлини в кишечник призводить до утворення свищів.

Не завжди можна розпізнати правильно поява перших ознак захворювання. Хтось намагається відмахнутися від явних ознак неблагополуччя, сподіваючись, що все розсмокчеться само собою. Хтось, начитавшись медичної інформації, знаходить у себе ознаки всіх існуючих хвороб і починає впадати в паніку. Але регулярні профілактичні огляди можуть позбавити від багатьох домислів і побоювань. Особливо ефективний скринінговий метод при ранній діагностиці. При щорічному огляді у гінеколога можна виявити хворобу на ранній стадії, коли жінка навіть не підозрює про недугу. Своєчасно розпочате лікування призводить до одужання у 80-90% жінок.

Ознаки раку шийки матки у жінок

Рак шийки матки — досить поширене онкологічне захворювання серед жінок середнього віку. І хоча воно не входить в трійку лідерів, поступаючись головні позиції раку шкіри і грудей, щорічно такий діагноз ставлять 600 000 хворим по всьому світу.

Симптоми і ознаки раку шийки матки характерні і змащені.

Рак шийки матки симптоми і ознаки. гінекологія

У більшості випадків виявити злоякісну пухлину вдається лише на пізніх термінах перебігу процесу. На найбільшу небезпеку в даному випадку піддаються представниці жіночої статі у віці 35 років і старше. Після 55 років онкологію матки діагностують рідко, а у молодих дівчат вона відзначається в особливих випадках. Збільшити ймовірність цього захворювання здатні численні фактори: ранній початок інтимного життя, куріння, а також присутність онкогенного типу ВПЛ у жінок в крові.

Що відбувається

У 70% випадків розвитку симптомів раку шийки матки у жінок відповідальні 16 і 18 тип вірусу папіломи людини. Серед інших потенційних причин онкологічного захворювання медики виділяють:

    Рання вагітність і пологи (до 16 років); Запальні процеси в статевих органах; Тривалий прийом гормональних препаратів; Часті аборти; Безладне статеве життя.

Зазвичай злоякісна пухлина в матці утворюється на тлі передракових станів, якими можуть стати ерозії, дисплазія, освіту кондилом на шийці, а також рубцювання тканин після пологів і абортів. Властивості клітин органу можуть змінюватися в результаті тривалих запальних захворювань жіночих статевих органів. Як правило, передраковий стан перетворюється в злоякісну пухлину приблизно через 1-2 роки після появи. Спочатку освіту викликає ушкодження шийки матки, а потім починає поступово поширюватися на навколишні органи і тканини. В процесі розвитку пухлинні клітини разом з струмом лімфи потрапляють у віддалені частини жіночого організму і утворюють там метастази.

Перші симптоми

На початкових стадіях ознаки раку шийки матки у жінок виявити практично неможливо. А якщо вони і з’являються, то, як правило, не характерні і змащені. Виявити пухлину в самому зародку вдається випадково при плановому огляді у гінеколога. Саме в такому випадку захворювання краще піддається лікуванню. Тому при появі будь-яких змін в роботі сечостатевої системи необхідно звернутися за консультацією до лікаря-гінеколога. Серед ранніх симптомів раку матки можна виділити:

Вагінальні виділення

Рожеві або коричневі мажучі виділення з піхви поза місячних обов’язково повинні насторожити вас;

Кровотечі під час сексу

Невелике виділення крові з піхви під час або відразу після статевого акту — відмінна риса раку шийки матки у жінок;

Біль при статевому акті

Часто пацієнтки з онкологією скаржаться на те, що секс став для них неприємним і навіть болючим процесом;

Менструальні виділення

При пухлинах в матці менструації стають більш тривалими і болючими;

Збільшення лімфовузлів

Цей симптом, як правило, сигналізує про початок 2 стадії раку. Пухлинні клітини поширюються на пахові лімфовузли, викликаючи їх набряк і хворобливість.

Пізні прояви

Якщо захворювання не було виявлено на ранніх етапах свого розвитку, то до первинних симптомів можуть додатися більш пізні прояви раку шийки матки. Вони пов’язані з ростом пухлини і її проростанням в сусідні структури, а також метастазами. На пізніх етапах раку у жінки можуть відзначатися:

Біль

Шийка матки практично позбавлена ​​нервових закінчень, тому біль сигналізує про розростанні пухлини в параметральную клетчакі в області крижів;

Набряк ніг

На цей симптом рідко звертають увагу. Набряк нижніх кінцівок провокується здавленням лімфатичних вузлів;

Порушення сечовипускання

При раковому ураженні сечового міхура і сечовивідних шляхів може відзначатися утруднене або прискорене сечовипускання, гематурія і біль;

Загальні ознаки

Одночасно з перерахованої симптоматикою у хворих на пізніх стадіях раку шийки матки відзначається загальне погіршення самопочуття: фізичне виснаження, слабкість і відсутність апетиту.

Основні симптоми раку шийки матки

Виявлення раку шийки матки на початкових стадіях дозволяє повністю вилікувати дане захворювання, тому жінкам необхідно знати про самих ранніх симптомах і / або регулярно відвідувати гінеколога з метою цитологічного скринінгу.

Особливо це стосується тих з них, які мають фактори ризику: раннє статеве життя, часта зміна сексуальних партнерів, наявність ВПЛ інфекції, ерозія шийки матки, хронічні запальні захворювання піхви, часті аборти (травми шийки матки).Рак шийки матки симптоми і ознаки. гінекологія

Ранні стадії раку шийки матки (преінвазивного і Мікроінвазивний, тобто 0, I, IA), як правило, не мають будь-яких симптомів, тому перші ознаки даного раку може діагностувати тільки лікар-гінеколог, провівши спеціальне дослідження.

Таким методом є прийнятий у всьому світі тест Папаніколау (Пап-мазок), який відноситься до цитологічним дослідженням, тобто виявляє перші ознаки раку на рівні клітин (клітинний матеріал забирається з поверхні і з внутрішнього каналу шийки).

Даний тест є Скринінговим дослідженням, тому всі жінки, особливо молоді, повинні проходити тест Папаніколау на регулярній основі. Відповідно до міжнародних стандартів онкології:

    Перший тест Папаніколау проводиться в возрасте21 року Тест долженвиполняться кожні два роки. Після 30, після трьох отріцательнихрезультатовмазка, тестування проводиться кожні три роки. Жінки, часто змінюють сексуальних партнерів, повинні проходити тест Папаніколау кожні два роки.

Після 35 років одночасно з тестом Папаніколау рекомендується перевіряти наявність вірусу папіломи людини (ВПЛ), так як більшість випадків цього раку викликані ВПЛ (вірус папіломи людини). У молодих жінок ВПЛ теж зустрічається часто, але в більшості випадків вірус виводиться з організму самостійно протягом двох років.

Перші ознаки раку на IA1 і IA2 стадіях можуть бути видні гінеколога «озброєним оком», тобто при кольпоскопії (мікроскопічному огляді за допомогою спеціального приладу). При виявленні підозрілих ділянок поверхневого (епітеліального) шару, наприклад, дисплазії, гінеколог виконує біопсію (забирає шматочок тканини на дослідження). Виявлення на даному етапі дисплазії і преинвазивной карциноми дозволяє запобігти розвитку інвазивного раку.

При інвазивному раку (коли пухлина виходить за межі верхнього шару шийки) можуть з’явитися симптоми, які жінка може помітити у себе сама.

1 Контактні кров’янисті виділення під час і після сексу, під час гігієнічних процедур

2 Вагінальні кровотечі, не пов’язані з менструальним циклом, в тому числі в період менопаузи

3 Виділення з влагаліщас неприємним запахом

4 Водяністиевиделенія з піхви

5 Сукровичні виділення з піхви

У молодих незначні кровотечі з піхви можуть бути обумовлені і іншими причинами. Але в будь-якому випадку, якщо є вагінальна кровотеча між менструаціями або після сексу, важливо поінформувати про це гінеколога, щоб він

Уважно оглянув шийку матки, в тому числі кольпоскопом, і взяв Пап-мазок.

У більшості випадків кровоточивість шийки матки, яка проявляється незвичайними кров’яними виділеннями з піхви, є початковим симптомом раку.

При прогресуванні раку (на II-IV стадіях) з’являються такі симптоми:

    біль і дискомфорт під час сексу через проростання пухлини в тканини, навколишнє матку проблеми з сечовипусканням внаслідок тиску пухлини на сечоводи і сечовий міхур проблеми з дефекацією через тиску пухлини на пряму кишку набряки ніг і промежини (тиск пухлини на лімфатичні судини) болю в малому тазі і попереку (ураження нервів і нервових сплетінь)

З подібними скаргами теж потрібно йти до гінеколога для виключення онкології жіночих репродуктивних органів.