Реферат духовно моральне виховання дошкільників


Насморк у дитини, Розвиток дитини / Воскресенье, Январь 1st, 2017

Духовно-моральне виховання дошкільників в умовах взаємодії з соціумом

Селезньова Альбіна Фархуллаевна
Духовно-моральне виховання дошкільників в умовах взаємодії з соціумом

Ознайомлення дітей Дошкільного віку з навколишнім і їх Соціальне розвиток є одним з пріоритетних напрямків педагогічної діяльності. На перший погляд здається, що Соціальний світ дитини — дошкільника невеликий . Це його сім’я, дорослі і однолітки, яких він зустрічає в дитячому саду. Однак люди, що оточують дитину, вступають в різноманітні Взаємовідносини — родинні . дружні, професійно-трудові та ін. тому вже в Дошкільному віці у дітей необхідно сформувати уявлення про розмаїття людських відносин, розповісти їм про права і нормах життя в суспільстві, озброїти моделями поведінки, які допоможуть їм адекватно реагувати на те, що відбувається в конкретних життєвих ситуаціях. Величезну роль у вирішенні цих завдань відіграє ознайомлення Дошкільнят з об’єктами соціальної сфери міста . Соціумом найближчого оточення.

Таким є і наша група. Одним із шляхів підвищення якості Дошкільного освіти ми бачимо у встановленні міцних зв’язків з Соціумом . Другий рік ми є відкритою освітньою системою, що співпрацює з об’єктами Соціуму з будинком дитячої творчості, міською бібліотекою.

Реферат духовно моральне виховання дошкільників

Ефективним і доступним для дітей Дошкільного віку засобом виховання духовно — моральних якостей, на мій погляд, є усна народна творчість.

Знайомлячись з народним мистецтвом і класичною спадщиною минулого і сьогодення, дитина освоює безцінний культурний досвід поколінь. І тут співпраця з міською бібліотекою відкриває величезні можливості.

Реферат духовно моральне виховання дошкільників

Дітям запам’яталася перша екскурсія в бібліотеку, де вони поринули в світ казок добра.

Характеризуючи героїв книг, найчастіше вони висловлювали правильні судження про їхні вчинки, спираючись на сформовані життєві уявлення. Ставали на місце персонажа.

В результаті залучення Дошкільнят до фольклору на практиці переконалася, що усна народна творчість є найбагатшим джерелом пізнавального і Духовно — морального розвитку дітей, прищеплює любов до історії та культурі нашої Батьківщини.

Реферат духовно моральне виховання дошкільників

З цього року діти старшої групи «Незабудка» взяли шефство над молодшими дітьми групи «Колобок» .

Встановлення сприятливого психологічного клімату, атмосфери довіри, уваги до потреб та інтересів дітей дозволяє старшим Дошкільнятам завойовувати увагу, любов малюків. Дитина усвідомлює своє становище як найстаршого серед Вихованців дитячого садка і вчиться поводитися відповідним чином по відношенню до молодших (піклуватися про них, допомагати, грати, розважати) .

Реферат духовно моральне виховання дошкільників

Перед зустріччю з малюками, з дітьми старшої групи була проведена бесіда про добро, дружбу, Взаємин між дітьми .

А в ув’язненні було проведено відкрите заняття «Що таке дружба» .

Реферат духовно моральне виховання дошкільників

Так само розмовляла про дитячий садок, про вік дітей в різних групах, при цьому акцентувала увагу дітей, на те, що ми старша група. І коли було запропоновано шефствованіе над малюками, діти з радістю погодилися, пропонуючи різноманітні ідеї у співпраці, надання допомоги, Взаємини з ними .

Перша зустріч знайомства пройшла в групі «Колобок» . Як були раді малюки, коли отримали намиста в подарунок від старших дітей. А ще приємніше разом пограти в гру «Дружні хлопці» .

Реферат духовно моральне виховання дошкільниківРеферат духовно моральне виховання дошкільників

Починаючи з цього дня знайомства, діти часто зустрічаються. Старші хлопці приходять допомагати одягати малюків на прогулянку, при цьому вчать послідовності одягання одягу.

Реферат духовно моральне виховання дошкільниківРеферат духовно моральне виховання дошкільників

Спілкування, зустрічі тривають. Діти старшої групи запрошують малюків до себе в гості.

Познайомили з цікавими іграми, грали разом.

Реферат духовно моральне виховання дошкільників

Старшим дітям хотілося порадувати малюків, і вони показали казку «Теремок»

Реферат духовно моральне виховання дошкільників

Такий досвід спілкування дитини молодшого віку зі старшими дітьми сприяє не тільки його успішної Социализации . але і допомагає розвивати мову і умінь в області оволодіння різними предметами. У свою чергу, старші діти розуміють свою значущість, це сприяє формуванню у них позиції дорослого, виробляє довільність, хлопці стають більш уважними і відповідальними, що підкріплює формування шкільної готовності.

В результаті такої співпраці були отримані наступні Результати :

• Діти стали трепетне ставитися до малюків.

• Підвищилася здатність домовлятися, надавати один одному підтримку.

• Сформувалося уявлення про доброту, як важливому моральному якості людини

Публікації по темі:

Духовно-моральне виховання дошкільників Раннє навчання дітей в дошкільних установах дозволяє підготувати їх до школи, розвиваючи у них в першу чергу пізнавальні процеси.

Духовно-моральне виховання дошкільників: питання і відповіді Що таке духовно-моральний розвиток дошкільника? Розвиток в загальному розумінні слова — це середовище, яке дає можливість розвиватися.

Духовно-моральне виховання дошкільнят У Національній доктрині освіти РФ однією з важливих задач позначені збереження культурного, духовно-морального спадщини, історичних.

Духовно-моральне виховання дошкільників Проблема духовно-морального виховання дошкільнят за останні десятиліття зазнала ряд якісних і кількісних змін.

Консультація для вихователів «Духовно-моральне виховання дошкільників» Духовно-нравсівенное виховання дошкільнят Питання духовно-морального виховання дітей є однією з ключових проблем, що стоять перед.

«Я повернуся, щоб врятувати вас». Духовно-моральне виховання дошкільнят У дошкільному віці прилучення до російським традиціям йде, в основному, через духовно — моральне виховання малюків, засвоєння ними традиційних.

Консультація для педагогів «Духовно-моральне виховання дошкільників» Мета: виховання патріотичних почуттів на основі вивчення традицій російського православного виховання. У дошкільному періоді йде активне.

Духовно-моральне виховання дошкільників за допомогою ознайомлення з музеєм Духовно-моральне виховання дошкільнят через ознайомлення з музеєм. Ф. Дзери: Музей — це суміш мистецтва і історії, філології та байки.

Педрада «Духовно-моральне виховання дошкільників» Слайд 2. Тема педради «Умови для духовно — морального розвитку дітей дошкільного віку, через побудову цілісного педагогічного.

Вступ

«Кінцева мета розумного виховання дітей полягає в поступовому утворенні в дитині ясного розуміння речей навколишнього світу. Потім результатом розуміння має стати зведення добрих інстинктів дитячої натури в сознател’ное прагнення? ідеалам добра і правди і, нарешті, поступове утворення твердої і вільної волі ».
Н. І. Пирогов

В даний час Росія переживає один з непростих історичних періодів. І найбільша небезпека, яка чатує на наше суспільство сьогодні, — не в розвалі економіки, не в зміні політичної системи, а в руйнуванні особистості. Нині матеріальні цінності домінують над духовними, тому у дітей спотворені уявлення? доброту, милосердя, великодушності, справедливості, громадянськості і патріотизм. Високий рівень дитячої злочинності викликаний загальним зростанням агресивності і жорстокості в суспільстві. Дітей відрізняє емоційна, вольова і духовна незрілість. Триває руйнування інституту сім’ї: через т. Н. «Статеву освіту» у дітей формуються внесупружескіх, антіродітельскіе і антисімейних установки. Поступово втрачаються форми колективної діяльності. Одна з проблем сучасної освіти полягає в тому, що в процесі виховання не дотримується історична спадкоємність поколінь. Діти позбавляються можливості брати приклад з людей, що жили в минулому, не знають, як люди вирішували свої проблеми, що сталося з тими, хто пішов проти вищих цінностей, і з тими, хто зміг змінити своє життя, подаючи нам яскравий приклад. Вжиті на сьогоднішній день спроби виховання духовно-моральної особистості показують, що найслабшим, місцем в цій діяльності є сім’я. Багатьом батькам просто невідомо, що саме в дошкільному віці відбувається засвоєння соціальних норм, моральних вимог і зразків поведінки на основі наслідування. Тому необхідно допомогти батькам усвідомити, що в першу чергу в сім’ї повинні зберігатися і передаватися моральні і духовні звичаї і цінності, створені предками, і що саме батьки відповідальні за виховання дітей. Православна педагогіка направляє виховання на конкретну особистість, яка повинна бути відповідальною не тільки за своє життя, а й за збереження і розвиток історичних і культурних традицій свого народу. Православна педагогіка збагачувала педагогіку світську цілісністю світорозуміння, досвідом морального укладу життя, розвитку гармонійної особистості. Поняття «моральний» і «духовний» в православній педагогіці визначаються наступним чином: духовність — це стан близькості душі, внутрішнього світу людини до Всевишнього і Гірського світу; моральність — це тверда постійна рішучість волі слідувати за добрими потягами серця і совісті (гречність). Духовно-моральне виховання розуміється як цілеспрямована діяльність, націлена на залучення людини до Всевишнього і Гірського світу, на поступове відновлення цілісної структури особистості, самовизначення людини і вдосконалення його в чесноти. Виходячи з цього, духовні вправи розуму, почуттів і серця дитини є основним засобом духовно-морального виховання, а основною формою — служіння добру, служіння людям.

1. Духовно-моральне виховання дошкільнят.

Духовно-моральне виховання на основі православних традицій формувало ядро ​​особистості, благотворно впливаючи на всі сторони і форми взаємовідносин людини зі світом: на його етичне і естетичне розвиток, світогляд і формування громадянської позиції, патріотичну і сімейну орієнтацію, інтелектуальний потенціал, емоційний стан і загальний фізичний і психічний розвиток. Звернення до досвіду православної педагогіки в даний час, коли йде пошук духовного відродження Росії, особливо актуально, так як суспільство і держава мають гостру потребу в освітніх моделях, що забезпечують духовно-моральні компоненти в змісті освіти. Це доводить особливу значимість і актуальність розробки програми по духовно-моральному освіті та вихованню дітей. В процесі роботи над програмою ми познайомилися з досвідом роботи по духовно-моральному вихованню дошкільнят, сформованим в останні роки в різних регіонах Росії. Особливість існуючих програм в тому, що вони сприяють збереженню духовного здоров’я дітей, знайомлять їх з основами православної культури. Але є у них і ряд, з нашої точки зору, недоліків: перевантаженість інформацією, використання абстрактних понять, відсутність взаємодії освітнього закладу з інститутом сім’ї. Виховання духовної особистості можливо тільки спільними зусиллями сім’ї, освітнього закладу і держави. Учасником освітнього процесу (на письмове прохання батьків) може бути священик.

1.1. Принципи духовно-морального виховання Дошкільнят .

Основний принцип духовно-морального виховання — побудова життя на основі вимог християнської досконалості (вільне визнання правила — «Ухилися від зла і твори добро»),

Гуманістична спрямованість виховання (відношення педагога до вихованця як до відповідального суб’єкту власного розвитку) реалізується шляхом формування ставлення до себе, до світу і з світом (любов до ближніх).

Пріродосообразност’ (виховання повинно грунтуватися на науковому поні манії природних і соціальних процесів, узгоджуватися з загальними законами розвитку людини відповідно до його статтю і віком).

Кул’туросообразност’ (виховання має будуватися відповідно до цінностей і норм національної куль тури, в даному випадку православ’я, і ​​особливостями, притаманними традиціями тих чи інших регіонів).

Світський характер освіти і законності (відповідність чинному законодавству РФ).

1.2. Принципи відбору змісту освіти.

Науковість і канонічність (поєднання сучасних досягнень педагогіки і психології з канонічністю).
Врахування вимог типових програм.
Многоуровневост’ (показ широкої картини світу з урахуванням вікових можливостей дітей).

1.3. Принципи організації занять.

Наочність, свідомість і активність, доступність і міра, науковість, облік вікових і індивідуальних особливостей дітей, систематичність і послідовність, міцність засвоєння знань, зв’язок теорії з практикою навчання і життям, виховання в процесі навчання; варіативний підхід. Для реалізації програми ми пропонуємо наступні методи: наочний, словесний, практичний.

Наочний метод використовується під час:

Читання педагогом оповідань;

Екскурсій в картинну галерею;

Показу казок (педагогом, дітьми);

Теоретичні основи розуміння духовно-моральних цінностей

Вікові особливості духовно-морального розвитку дітей

Способи впливу на формування духовно-моральних цінностей

Вплив моральних якостей вчителів на виховний процес

Актуальність теми продиктована часом. На сучасному етапі, коли на перший план виходить активізація людського фактора, як однієї з умов подальшого людського прогресу, гуманізації суспільства надається велике значення. А перед школою ставиться завдання не просто підготовки відповідального громадянина, а й людину, здатну самостійно оцінювати що відбувається і будувати свою діяльність відповідно до інтересів оточуючих людей. Вирішення цього завдання пов’язане з формуванням стійких моральних властивостей особистості молодшого школяра.

Проблемою дослідження є створення педагогічних умов для морального виховання школярів у процесі навчальної діяльності. Для вирішення цієї проблеми вчителю потрібно не тільки знання предметів початкових класів і методика їх викладання, а й загальна грамотність, відповідність сучасній суспільної формації, знання кола інтересів своїх учнів. Учитель повинен знати особливості і закони засобів масової комунікації, вміти використовувати можливості в своїх дидактичних цілях, щоб направити свою діяльність на моральне виховання.

Мета роботи — вивчити духовно-моральні цінності молодших школярів.

Предметом — духовно-моральний розвиток молодших школярів.

1. Теоретичні основи розуміння духовно-моральних цінностей.

Проблема духовно-морального виховання особистості завжди була однією з актуальних, а в сучасних умовах вона набуває особливого значення. Аналіз психолого-педагогічної літератури свідчить про те, що вихованню духовності було приділено чимало уваги. Багато з цих досліджень були виконані давно, що свідчить про те, що ця проблема завжди вважалася важливою при вихованні кожного громадянина.

У короткому словнику по філософії поняття моральності прирівняне до поняття мораль. «Мораль (латинське mores-звичаї) — норми, принципи, правила поведінки людей, а так само, саме людську поведінку (мотиви вчинків, результати діяльності), почуття, судження, в яких виражається нормативна регуляція відносин людей один з одним і суспільним цілим ( колективом, класом, народом, суспільством). »

В. І. Даль тлумачив слово мораль як «моральне навчання, правила для волі, совісті людини». Він вважав: «Моральний — протилежний тілесному, плотському, духовний, душевний. Моральний побут людини важливіше побуту речового. »« Що Входить до половині духовного побуту, протилежний розумовому, але зіставляє загальне з ним духовним началом, до розумовому належить істина і брехня, до морального — добро і зло. Доброзичливі, доброчесний, ввічливий, згоден з совістю, із законами правди, з гідністю людини з боргом чесного і чистого серцем громадянина. Це людина моральний, чистої, бездоганної моральності. Будь-яка самовідданість є вчинок моральний, доброї моральності, доблесті ».

З роками розуміння моральності змінилося. У Ожегова С. І. «Моральність — це внутрішні, духовні якості, який керується людина, етичні норми, правила поведінки, обумовлені цими якостями».

Мислителі різних століть трактували поняття моральності по-різному. Ще в стародавній Греції в працях Аристотеля про моральне людині говорилося: «Морально прекрасним називають людини досконалого гідності. Адже про моральну красу говорять з приводу чесноти: морально прекрасним звуть справедливого, мужнього, розсудливого і взагалі який володіє всіма чеснотами людини ».

А Ніцше вважав: «Бути моральним, моральним, етичним — означає робити послух здавна встановленому або закону звичаю». «Мораль — це звеличення людини перед ПРИРОДОЮ».

У науковій літературі вказується, що мораль з’явилася на зорі розвитку суспільства. Визначальну роль в її виникненні зіграла трудова діяльність людей. Без взаємодопомоги, без певних обов’язків по відношенню до роду людського не зміг би вистояти в боротьбі з природою. Мораль виступає як регулятор взаємовідносин людей. Керуючись моральними нормами, особистість тим самим сприяє життєдіяльності суспільства. У свою чергу, суспільство, підтримуючи і поширюючи ту або іншу мораль, тим самим формує особистість відповідно до свого ідеалом. На відміну від права, також областю взаємовідносин людей, але спираючись на примус з боку держави, мораль підтримується силою суспільної думки і звичайно дотримується в силу переконання. При цьому мораль оформляється в різних заповідях, принципах, розпорядчих, як слід поводитися. З усього цього ми можемо зробити висновок, що дорослій людині часом важко вибирати, як бути в тій чи іншій ситуації не «вдаривши обличчям у бруд».

А що ж говорити про дітей? Ще В. О. Сухомлинський говорив про те, що необхідно займатися моральним вихованням дитини, вчити «вмінню відчувати людину».

Василь Андрійович говорив: «Ніхто не вчить маленьку людину:« Бути байдужим до людей, ламай дерева, зневажай красу, вище за все став свій особистий ». Вся справа в одній, в дуже важливій закономірності морального виховання. Якщо людину вчать добру — вчать уміло, розумно, наполегливо, вимогливо, в результаті буде добро. Вчать злу (дуже рідко, але буває і так), в результаті буде зло. НЕ вчать ні добру, ні злу — все одно буде зло, тому що людиною його треба зробити ».

Сухомлинський вважав, що «непорушна основа морального переконання закладається в дитинстві і ранньому підлітковому віці, коли добро і зло, честь і безчестя, справедливість і несправедливість доступні розумінню дитини лише за умови яскравої наочності, очевидності морального змісту того, що він бачить, робить. спостерігає ».

Школа є основною ланкою в системі виховання підростаючого покоління. На кожному етапі навчання дитини домінує своя сторона виховання. У вихованні молодших школярів, вважає Ю. К. Бабанський, такою стороною буде моральне виховання: діти опановують простими нормами моральності, вчаться дотримуватися їх в різних ситуаціях.

Навчальний процес тісно пов’язаний з моральним вихованням. В умовах сучасної школи, коли зміст освіти збільшилася в обсязі й ускладнилося за своєю внутрішньою структурою, в моральному вихованні зростає роль навчального процесу. Змістовна сторона моральних понять обумовлена ​​науковими знаннями, учні отримують, вивчаючи навчальні предмети. Самі моральні знання мають не менше значення для загального розвитку школярів, ніж знання з конкретним навчальним предметам.

Розглядаючи систему морального виховання, Н. Е. Ковальов, Б. Ф. Райський, М. А. Сорокін розрізняють кілька аспектів:

По-перше, здійснення узгоджених виховних впливів вчителя і учнівського колективу у вирішенні певних педагогічних завдань, а всередині класу — єдність дій всіх учнів.

По-друге, використання прийомів формування навчальної діяльності моральним вихованням.

По-третє, під системою морального виховання розуміється також взаємозв’язок і взаємовплив моральних якостей, які виховуються в даний момент, у дітей.

По-четверте, систему морального виховання варто вбачати й у послідовності розвитку тих чи інших якостей особистості зі зростанням і розумового дозрівання дітей.

У формуванні особистості молодшого школяра, з точки зору