Розвиваючі мова вправи дітей


Вправи для дітей, Плями у дитини, Творчий дитина / Суббота, Февраль 13th, 2016

Журнал> Розвиток мовлення у дитини: артикуляційна гімнастика

Зміст статті:

Розвиток мовлення у дитини: артикуляційна гімнастика

Розвивати мова дитини з раннього віку, значить допомогти йому швидше навчитися виражати свої думки і бажання! Чим краще ви будете розуміти один одного, тим менше у малюка залишиться приводів для капризів і істерик.

Щоб дитина навчилася говорити, т. Е. Вимовляти складні звуки, його губи і язик повинні бути сильними і гнучкими, довго утримувати необхідне положення, без праці здійснювати багаторазові переходи від одного руху до іншого. Всьому цьому допоможе навчитися артикуляционная гімнастика. Ми пропонуємо Вам приклади такої гімнастики для розвитку мови у дитини.

Мета артикуляційної гімнастики — вироблення повноцінних рухів і певних положень органів артикуляційного апарату, необхідних для правильної вимови звуків.

Рекомендації по проведенню вправ артикуляційної гімнастики

Розвиваючі мова вправи дітей

1. Проводити гімнастику артикуляції потрібно регулярно, щоб вироблювані у дітей навички закріплювалися. Не слід пропонувати дітям більше 2-3 вправ за раз.

2. Кожна вправа виконується по 5-7 разів.

3. Статичні вправи виконуються по 10-15 секунд (утримання артикуляційної пози в одному положенні).

4. При відборі вправ для артикуляційної гімнастики треба дотримуватися певної послідовності, йти від простих вправ до більш складним. Проводити їх краще емоційно, в ігровій формі.

5. З виконуваних двох-трьох вправ новим може бути тільки одне, друге і третє даються для повторення і закріплення. Якщо ж дитина виконує якусь вправу недостатньо добре, годі було нових вправ, краще відпрацьовувати старий матеріал. Для його закріплення можна придумати нові ігрові прийоми.

6. Найкраще гімнастику артикуляції виконувати сидячи, так як в такому положенні у дитини пряма спина, тіло не напружене, руки і ноги знаходяться в спокійному стані.

7. Дитина повинна добре бачити обличчя дорослого, а також своє обличчя, щоб самостійно контролювати правильність виконання вправ. Тому дитина і дорослий під час проведення артикуляційної гімнастики повинні перебувати перед настінним дзеркалом. Також вона може скористатися невеликим ручним дзеркалом, але тоді дорослий повинен бути навпаки дитини обличчям до нього.

Вправи для розвитку мови дитини (артикуляційна гімнастика)

Статичні вправи для мови

Рот широко відкритий, язик спокійно лежить у ротовій порожнині.

Рот відкритий, широкий розслаблений мову лежить на нижній губі.

3. Голочка (Стрілка. Жало)

Рот відкритий. Вузький напружений мову висунутий вперед.

4. Гірка (Кицька сердиться).

Рот відкритий. Кінчик мови впирається в нижні різці, спинка мови піднята вгору.

Рот відкритий. Мова присмоктатися до неба.

Динамічні вправи для мови

Рот широко відкритий. Вузький мову сильно висунути вперед і прибрати в глиб рота.

Рот відкритий. Напруженим мовою тягнутися до носа і підборіддя, або до верхніх і нижніх різців.

3. Футбол (Сховай цукерку)

Рот закритий. Напруженим мовою впертися то в одну, то в іншу щоку.

Присмоктатися мову до неба, клацнути язиком. Цокати повільно і сильно, тягнути під’язикову зв’язку.

5. Оближіть губки

Рот відкритий. Облизати спочатку верхню, потім нижню губу по колу.

Вправи для розвитку рухливості нижньої щелепи

1. Боягузливий пташеня

Широко відкривати і закривати рот, так щоб тяглися куточки губ. Щелепа опускається приблизно на відстань ширини двох пальців. Язичок — «пташеня» сидить в гніздечку і не висовується. Вправа виконується ритмічно.

На рахунок «один» щелепу опускається, на «два» — щелепа рухається вправо (рот розкритий), на рахунок «три» — щелепа опущена на місце, на «чотири» — щелепа рухається вліво, на «п’ять» — щелепа опущена, на «шість» — щелепа висувається вперед, на «сім» — підборіддя в звичайному зручному положенні, губи зімкнуті. Робити вправу потрібно повільно і обережно, уникаючи різких рухів.

Щелепа опускається вниз з максимальним витягуванням мови до підборіддя.

Широко, часто відкривати рот і вимовляти: па-па-па.

5. Протяжно (на одному видиху) скажіть голосні звуки:

Слідкуйте за тим, щоб при проголошенні звуків розкриття рота було досить повним.

У процесі виконання вправ стежте за тим, щоб нижня щелепа опускалася вільно вниз, голосні звуки спочатку вимовляєте трохи підкреслено.

Тренування м’язів глотки і м’якого піднебіння

1. Імітувати полоскання горла з закинутою головою. Полоскати горло важкої рідиною (киселем, соком з м’якоттю, кефіром).

2. Ковтати воду маленькими порціями (20 — 30 ковтків). Ковтати краплі води, соку.

4. Висунути язик до підборіддя, втягувати його в рот з подоланням опору. Дорослий намагається утримати мову дитини поза рота.

5. Надувати гумові іграшки, пускати мильні бульбашки.

Не засмучуйтеся, якщо деякі вправи з артикуляційної гімнастики з розвитку мови не будуть виходити з першого разу навіть у вас. Спробуйте повторити їх разом з дитиною, зізнаючись йому: «Дивись, у мене теж не виходить, давай разом спробуємо». Будьте терплячі, ласкаві і спокійні, і все вийде.

10 Березень 2011 в 10:12

Сім вправ для розвитку майстерності мови

Вправа 1. Оцініть мову виступаючого (оратора, диктора, коментатора)

Оцінка проводиться за трьома основними параметрами (змістовність, зрозумілість і виразність мови), кожен з яких складається з трьох складових. Якщо, наприклад, у виступі чітко простежується головна думка (3 бали), повідомляються цінні факти (3 бали) і воно відрізняється новизною (3 бали), то по змістовності даний виступ оцінюється в 9 балів. Якщо ступінь вираженості цих складових не така яскрава, то вони оцінюються в 1 і 2 бали. Максимальна загальна оцінка виступу 27 балів, однак блискучому оратору можна виставити і 30 балів.

Найкраще оцінювати тих, хто виступає по телебаченню. Спочатку доцільніше брати монологічне мовлення, потім діалогічну. При оцінці діалогу відповідні бали виставляються обом співрозмовникам.

ЩЕ ДИВІТЬСЯ: Дуже популярні і міцно вкорінені міфи, які заважають вам жити

Вправа 2. Збагачення словника

Для заняття необхідний текст за фахом. Суть заняття полягає в заміні одних слів іншими. Наприклад, всі зустрілися в тексті дієслова замінюються іншими дієсловами, відповідними за змістом. Подібне можна проробляти також з іменниками і іменами прикметниками. Перші 5-10 днів під рукою можна мати словники.

Дана вправа націлене на активізацію «пасивного» запасу слів. Воно цінне для розвитку мови як рідної, так і іноземної мови.

Вправа 3. Короткий виступ по опорних точках

Для вправи довільно беруться п’ять слів. Можна скористатися будь-якою книгою, відкривши її на середині. Заняття складається в складанні і вимові зв’язкового розповіді з використанням п’яти обраних слів (іменників, прикметників, дієслів). На кожне оповідання витрачається всього 2-3 хвилини. На одному занятті слід практикувати не більше 3-4 оповідань.

Дана вправа активізує уяву і сприяє розвитку логічності та гнучкості розуму.

Вправа 4. Тренування з дзеркалом

Виконуючи вправу 2 і 3, спостерігайте за своїм обличчям в дзеркалі. Як вам подобається ваше вираз обличчя? Чи подобається цей вислів іншим людям?

Виконайте такі дії:

А) скажіть кілька взятих з книг слів мляво, нормально, енергійно. Слідкуйте за мімікою;

Б) «покажіть» один і той же розповідь (вправа 3) спочатку при нерухомому обличчі, а потім з мімічних супроводом. Уважайте, яка міміка виробляє найбільший ефект.

Вправа з дзеркалом сприяє виробленню навичок по свідомого управління своєю мімікою.

Вправа 5. Короткий виступ по опорних точках

Дана вправа аналогічно вправі 3 з тією різницею, що складання розповіді здійснюється тут на 10 довільно вибраних словах.

Вправа 6. Тренування з диктофоном

Диктофон дає можливість здійснювати зворотний зв’язок, яка необхідна для усунення недоліків у мовленні. Крім вдосконалення в усному мовленні, диктофон сприяє тренуванню рефлексивності мислення. При прослуховуванні запису слід: а) оцінювати самого себе; б) прогнозувати оцінку свого виступу іншими особами.

ЩЕ ДИВІТЬСЯ: Як переконати співрозмовника: чотири техніки впливу

З диктофоном відпрацьовуються: а) читання уривка (прози, вірші) і прослуховування прочитаного; б) переказ прочитаного тексту. В процесі роботи звертайте увагу на наголоси в словах. Заведіть списки слів зі складним чи незвичайних наголосом.

Вправа 7. Діалог

Як відомо, діалогічна мова передбачає участь двох осіб, тому для тренування потрібен співрозмовник.

Співрозмовник підбирається в одному випадку з осіб, що відпрацьовують цю програму. Тренування при цьому здійснюється на базі одного, трьох, п’яти опорних слів (див. Упр. 3). В іншому випадку в співрозмовники намічається будь цікавить вас особа. Тут заздалегідь висувається тема діалогу, складається план його ведення і вибирається зручний момент для вступу в контакт.

Головна мета даної вправи — це залучення співрозмовника до теми бесіди, порушення у нього інтересу до розмови і утримання цього інтересу протягом 4-5 хвилин. Вправа вважається відпрацьованим, якщо співрозмовникам вдається провести короткі бесіди на обрані теми.

Навчитися точно і аргументовано будувати свою професійну мова, переконливо спростовувати доводи опонентів, правильно вибудовувати судження, думки і версії ви можете за допомогою курсу «Практична логіка і аргументація». Вивчіть його окремо або за абонементом. зі знижкою.

Нові курси
 • Розвиваючі мова вправи дітей
Технології продажів: як багато продавати викладача Сергій Олексійович Хованський
 • Розвиваючі мова вправи дітей
  Елітологіі: наука про еліти викладача Сергій Володимирович Овчинников
 • Розвиваючі мова вправи дітей
  Самоменеджмент: управління кар’єрою викладача Микола Володимирович пане
 • Розвиваючі мова вправи дітей
  Кратология: наука про владу викладача Сергій Володимирович Овчинников
 • Розвиваючі мова вправи дітей
  Введення в сучасний маркетинг викладача Сергій Олексійович Хованський
 • Розвиваючі мова вправи дітей
  Управління персоналом викладача Валентин Федорович Попов
  Розвиваючі мова вправи дітей нові публікації
  Читайте нас в соціальних мережах

  Розвиваючі мова вправи дітей

  Розвиваючі мова вправи дітей

  Розвиваючі мова вправи дітей

  Розвиваючі мова вправи дітей

  Розвиваючі мова вправи дітей

  Розвиваючі мова вправи дітей

  РОЗВИТОК дикція У ДІТЕЙ

  Ми вже говорили в статтях нашого розділу про те, що до процесу поліпшення дикції і мовлення дитини потрібно підходити всебічно. Одним із способів впливу на дикцію є гра. Ігри, що розвивають мова дитини, здатні розвинути артикуляційний апарат малюка, поліпшити його роботу, активізувати, крім того, процес гри приносить дітям задоволення і приносить радість. Отже, розглянемо основні ігри, що розвивають мова дитини.

  Повторюша

  Розвиваючі мова вправи дітейДля розвитку дикції у дітей варто почати з самого простого: повторення нескладних звуків і складів. Наступна вправа-гра направлено саме на це: ви вимовляєте рядок, а малюк повторює разом з вами останній склад.

 • Уже близько дітвора — РА-РА-РА
 • Починаємо ми гру — РУ-РУ-РУ
 • Ми активні і бадьорі — ри-ри-ри
 • Будемо стрибати до зорі — РІ-РІ-РІ
 • Є у хлопчика відро — РО-РО-РО
 • Ми використовуємо його — ГО-ГО-ГО
 • Носимо воду ми в відрі — РЕ-РЕ-РЕ
 • У будинок, який на горі — РЕ-РЕ-РЕ
 • Воду тільки не шкодуй — ЛЕЙ-ЛЕЙ-ЛЕЙ
 • Ми поставимо самовар — АР-АР-АР
 • Разом спечемо калач — АЧ-АЧ-АЧ
 • Будемо пити гарячий чай — ЧАЙ-ЧАЙ-ЧАЙ
 • Після знову підемо скакати — ать-ать-ать
 • Ми зловимо егозу — ЗУ-ЗУ-ЗУ
 • Попустувати ми в лісі — СУ-СУ-СУ
 • Посидимо у куреня — ША-ША-ША
 • Без гри і галасу — ЖА-ЖА-ЖА
 • А потім настане ніч — очь-очь-очь
 • Ми вирушимо додому — ОЙ-ОЙ-ОЙ
 • Вимкнемо нічний ліхтар — арь-арь-арь
 • Разом з нами засинай — АЙ-АЙ-АЙ
 • Обори

  Розвиваючі мова вправи дітейМи писали про схожу грі, яка спрямована на розвиток дихання, в даному випадку, ми робимо акцент на розвиток дикції. Завдання дитини якомога чіткіше вимовляти звуки, характерні для тих чи інших тварин. Для цього, як і в першій вправі, потрібно вимовляти останні склади разом з дорослими.

  • Наші качечки з ранку кажуть — «Кря-кря-кря!»,
  • Наші гуленьки вгорі прокричать — «Гу-гу-гу!»,
  • Наші гуси біля ставка голосно скажуть нам — «Га-га-га!»,
  • В ось курочки у вікно дуже тихо — «Ко-ко-ко!».
  • Сміливо скаже нам корівка — «Му-му-му»
  • Кішка-мама покличе кошеня: «Мяу-мяу-мяу»
  • Пес відповість дуже сміливо: «Гав-гав-гав»
  • А жаба невміло: «Ква-ква-ква»

  Вгадай-ка

  Коли діти добре освоїли попереднє завдання і знають всі звуки, можна проводити цю гру, вона проходить в групі. Приготуйте заздалегідь картки із зображеннями тварин (або просто напишіть назви тварин на папірцях) і покладіть їх у мішок. Запрошуйте хлопців по черзі в центр залу, просите дістати картку, а потім, відтворити звук, характерний для тварини, яка намальовано на картці. Решта учасників повинні вгадати. Основне завдання малюка чітко вимовляти звук.

  Звичайно . відмінним способом розвитку дикції у дітей стануть скоромовки! Ви можете знайти хорошу добірку скоромовок на сторінках нашого сайту. Ці забавні і важко вимовляються фрази дозволяють опрацьовувати вимова певних звуків: шиплячих, гарчали, дзвінких і глухих.

  Автор: Данчішіна Тетяна
  Дата публікації: 11.04
  Передрук без активного посилання заборонений.