Синдром сухого ока симптоми і лікування. Лікування захворювань очей


Препарати для дітей / Суббота, Декабрь 16th, 2017

Синдром сухого ока

Синдром сухого ока викликаний відсутністю достатньої кількості вологи на поверхні ока. Його наслідки варіюються від легкого роздратування до серйозного запалення тканин ока. Ось чому питання про те, як лікувати синдром сухого ока є одним з найважливіших в офтальмології.

Синдром сухого ока також описується медичними термінами «кератит» і «сухий кератокон’юнктивіт», що в цілому означає зниження якості або кількості сліз.

Синдром сухого ока симптоми і лікування. Лікування захворювань очей

Симптоми сухого ока

Відчуття сухості, печіння, а також почервоніння очей — характерні симптоми синдрому сухого ока. Ще одним поширеним ознакою є відчуття «піску в очах» або стороннього тіла.

Це може здатися дивним, але сухість очей може призвести до слезотеченіію. Справа в тому, що недостатнє зволоження поверхні рогівки стимулюватиме виробництво водної складової сліз. Такий захисний механізм, даний нам природою.

Що викликає сухість очей?

Сльози «омивають» рогівку, вимиваючи з неї пил і різний «сміття». Вони також містять ферменти, що нейтралізують мікроорганізми, які колонізують очей. Сльози необхідні для нормального зору.

У випадку з синдромом сухого ока, слізні залози не виробляють достатню кількість рідини. Або ж через дисфункції мейбоміевих (сальних) залоз відбувається зменшення вироблення масла, що призводить до занадто швидкому випаровуванню сліз.

Синдром сухого ока виникає з різних причин:

    В рамках природного процесу старіння (зустрічається у третини людей у ​​віці від 65 років і старше). як побічний ефект вживання того чи іншого лікарського препарату. Через проживання в курному, вітряному або сухому кліматі. Через рідкісний моргання, наприклад, коли ви дивитеся на екран комп’ютера весь день. Через тривале носіння контактних лінз.

Сухість очей також є ознакою системних захворювань, таких як вовчак, ревматоїдний артрит, очна розацеа або синдром Шегрена. У цьому випадку лікування одного лише синдрому сухого ока є безглуздим, слід усунути причину його виникнення.

Куріння теж може підвищити ризик виникнення «сухих» очей.

Скарги на неприємні відчуття в очах іноді бувають пов’язані з неповним закриттям століття через блефаропластики.

Лікування сухості очей

Синдром сухого ока — це хронічне і, як правило, прогресуюче стан, яке не піддається повному лікуванню (в залежності від причини виникнення). Зате лікування супроводжуючих його симптомів може бути досить ефективним. Так як сухість очей може бути викликана відразу декількома факторами, існують різні підходи до лікування даного стану.

Найчастіше, Лікування синдрому сухого ока проводиться за допомогою очних крапель і інших «мастильних» матеріалів . Ваш окуліст може наказати спеціальний засіб — «штучні сльози» — яке позбавить від неприємних відчуттів.

Синдром сухого ока симптоми і лікування. Лікування захворювань очей

Ще один препарат для позбавлення від сухості очей називається Lacrisert. Він являє собою крихітну вставку, заповнену мастильним речовиною (гідроксипропілцелюлоза). Вставка поміщається за нижню повіку і випускає мастило для очей протягом дня.

Іноді люди, які страждають від сухого кератокон’юнктивіту, використовують краплі, «зменшують почервоніння» очей. У рекламних брошурах або в Інтернеті ви, напевно, бачили фото «до» і «після» застосування таких крапель. Так, подібні засоби можуть тимчасово зменшити або усунути почервоніння очей, але вони, найчастіше, неефективні для зволоження рогівки. Крім того, ваші очі можуть звикнути до судинозвужувальних крапель що призведе до ще більшого почервоніння з часом. Тому лікування кератиту не повинно включати часте застосування подібних засобів.

Багато очні краплі, в тому числі «штучні сльози», не можна поєднувати з носінням контактних лінз. Після використання крапель потрібно почекати 15 хвилин або навіть більше, перш ніж вставляти лінзи.

Якщо проблема в навколишньому середовищі, носите сонцезахисні окуляри на вулиці, щоб зменшити вплив сонячного світла, вітру і пилу.

Профілактика сухості очей

Щоб не довелося питати офтальмолога про те, як лікувати синдром сухого ока, слід дотримуватися 5 нескладних правил:

Тримайте очі і повіки в чистоті і захищайте їх від несприятливого впливу навколишнього середовища за допомогою сонцезахисних окулярів і зволожуючих кремів. Сидячи перед екраном комп’ютера, регулярно моргайте кілька разів, щоб уникнути напруги очей. Використовуйте зволожувач повітря. Не сидіть довго під кондиціонером. Їжте здорову їжу, яка включає лляне масло і омега-3 жири.

Синдром сухого ока може бути неприємним явищем, але зазвичай не впливає на зір. Лише в рідкісних випадках це захворювання може послужити причиною утворення рубців на поверхні ока. Що, в свою чергу, призводить до порушення зору.

Синдром сухого ока

Синдром сухого ока — це комплексне захворювання, що виникає внаслідок зниження якості і / або кількості слізної рідини, яка формує на поверхні ока слізну плівку, що виконує ряд найважливіших функцій, в тому числі поживну, захисну і оптичну.

Причини

    Неповне змикання або надмірне розкриття очної щілини на грунті рубцового або паралітичного лагофтальма, ендокринної офтальмопатії, а також буфтальм Порушення харчування рогівки Деформація поверхні рогівки Неспроможність слізної залози, додаткових слізних залоз після перенесених дакріоаденіта і запальних захворювань кон’юнктиви Клімакс Параліч лицьового нерва Розсіяний склероз Хронічний мейбоміт (запалення залоз століття) очний офісний і очний моніторний синдроми, що виникають під дією кондіціонірова ного повітря, електромагнітних випромінювань від офісної апаратури та інших подібних джерел Операції на очах Прийом деяких лікарських засобів, таких як оральні контрацептиви, трициклічні антидепресанти, гіпотензивні засоби, кортикостероїди, а також постійні інстиляції бета-блокаторів, що проводяться при лікуванні глаукоми. прийом цитостатиків і антімігренозного препаратів.

Прояви синдрому сухого ока

Одним з типових початкових ознак синдрому сухого ока є відчуття чужорідного тіла в оці, яке поєднується з сильним сльозотечею, надалі змінюваним відчуттям сухості.

Характерні печіння і різь в очах, особливо при впливі вітру, диму, кондиціонованого повітря і інших подібних подразників, при використанні тепловентиляторів.

На додаток до цього ознаками синдрому сухого ока є світлобоязнь, погіршення зорової працездатності до вечора, коливання гостроти зору протягом робочого дня.

Характерна негативна реакція хворих на закопування в очі абсолютно індиферентних крапель, наприклад розчину левоміцетину 0,25% або розчину дексаметазону 0,1%: при закапуванні пацієнти відчувають біль, печіння або різь в оці.

Найбільш же частим ознакою захворювання є зменшення або повна відсутність у країв повік слізних менісків. Їх місце зазвичай заповнює набрякла і потьмяніла кон’юнктива, наповзає на вільний край століття.

Дещо рідше у таких хворих можна виявити появу різноманітних засмічують включень в слізної плівці. Зазвичай вони представлені дрібними грудочки слизу, залишками відокремилися епітеліальних ниток, повітряними бульбашками і іншими мікрочастинками. Вони плавають у товщі слізної плівки, слізному меніску і нижньому кон’юнктивальному зводі, зміщуються по рогівці і добре помітні в світлі щілинної лампи.

Ще однією ознакою синдрому сухого ока служить характерне виділення з ока: внаслідок високої в’язкості воно витягується в тонкі слизові нитки, які викликають у хворих дискомфорт.

Діагностика

Діагностика синдрому сухого ока здійснюється офтальмологом і включає:

    Опитування хворого, в тому числі з’ясування історії захворювання і можливий зв’язок його з професійною діяльністю обстежуваного; стандартний огляд органу зору, але з прицільною біомікроскопію рогівки, кон’юнктиви і вільних країв повік.

При виявленні ознак синдрому сухого ока проводиться уточнююче обстеження:

    Додаткова прицільна биомикроскопия переднього сегмента очного яблука; функціональне обстеження (визначення стабільності слізної плівки, дослідження сльозопродукції); постановка проб, спрямованих на діагностику змін, асоційованих із синдромом сухого ока.

Лікування синдрому сухого ока

Найбільш широке вживання в лікуванні синдрому сухого ока отримали так звані препарати штучної сльози

    краплі Сльоза натуральна, Видисик, Корнерегель, лакрівіт, Офтагель, солкосерил.

Закапати в око штучна сльоза утворює на поверхні очного яблука досить стабільну плівку, що включає в себе і компоненти сльози хворого, якщо її продукція ще збережена.

Схема застосування підбирається в кожному випадку індивідуально.

Препарат закопується від 3 до 8 разів на день.

Хірургічне лікування синдрому сухого ока — це полімерна обтурація слезоотводящих шляхів.

Процедура показана хворим з вираженим зниженням основний сльозопродукції або з важкими змінами рогівки.

Також досить ефективною і відносно малотравматичної є операція по покриттю слізної точки вільним кон’юнктивальний клаптем.

Синдром сухого ока

Здоров’я очей, безсумнівно, дуже важливо для людини. Більшість інформації ми сприймаємо саме завдяки цьому органу чуття. Тому самі незначні проблеми з ним доставляють величезне незручність. Але тим не менш, неприємні відчуття в очах відчуває рано чи пізно майже кожен.

Будь-які зменшення функціонування слізних залоз і кількості слізної рідини призводять до виникнення неприємних відчуттів, оскільки змінюється і сам склад сліз. Відбуваються зміни і в стан рогівки. Внаслідок чого пацієнти відчувають яскраво виражений дискомфорт, причому зорові ситуації залишаються такими ж, звичними. Подібний стан називали синдромом Шегрена, пов’язаних з ревматичними захворюваннями.

Лікарі сьогодні можуть визначити багато чинників ушкодження, які викликають синдром сухого ока. Але якщо дане захворювання через певний час лікування не проходить, яка хворіє повинен звернутися за допомогою до фахівця, зокрема, до ревматолога.

За фізіології очі відділені від усього організму, вони фактично є замкнутими системами. Але вони все ж піддаються впливу деяких факторів, через які може виникнути сухість ока:

деякі лікарські препарати при тривалому або безконтрольному прийомі (проти алергії, підвищеного тиску. порушень роботи серця, депресії, пероральні контрацептиви при багаторічному використанні одного і того ж кошти); вплив різних систем кондиціонування і опалення в приміщеннях безпосередньо на слизову оболонку ока (вони одночасно з видаленням вологи з приміщення також прискорюють процес випаровування з рогової оболонки слізної рідини); надмірна робота за комп’ютером з порушенням правил очної гігієни праці (м’язи очей занадто сильно напружуються і порушується ритм миготіння); вплив сигаретного диму, смогу в містах, інших летких хімічних речовин і з’єднань; вікові зміни (призводять до склерозу залоз очі); носіння контактних лінз при недостатньому догляді; недостатня кількість вступників з їжею в організм ліпідів (порушується сам склад слізної рідини); деформування поверхні рогівки; клімакс; проведення деяких операцій на очах; запалення залоз століття.

Поставити діагноз симптом сухого ока може офтальмолог. Для цього він проводить обстеження, яке включає наступні етапи:

1) встановлення історії захворювання, опитування пацієнта; 2) безпосередньо огляд очей за допомогою спеціальних приладів і методів.

Якщо лікар бачить, що мають місце ознаки сухості очі, проводяться додаткові процедури. Це може бути биомикроскопия, постановка проб і функціональне обстеження.

Основні симптоми

Важливо також знати про те, якими можуть бути симптоми сухого ока. Ці знання дозволять своєчасно звернутися за медичною допомогою і уникнути безлічі негативних наслідків. Сверблячка і печіння в очах може виникати під впливом як якогось певного, так і відразу декількох факторів. Спочатку навіть може здаватися, що щось просто потрапило в око. Пацієнти найчастіше скаржаться на почервоніння або печіння очей, погіршення чіткості зору, яке проходить після моргання.

Початкові стадії характеризуються надмірним сльозотечею, оскільки через сухість слізні залози намагаються виробити більше рідини, але її склад не вирішує проблему і з часом вище згадані симптоми не пропадають.

Хворобливі або просто неприємні відчуття можуть турбувати і при спробі розглянути яскраві предмети. Іноді після тривалого навантаження на очі може виникати затуманення зору. У куточках очей також накопичуються грудочки слизу. Може виникати і розвиватися рецидивний кон’юнктивіт. Але це більше стосується тих, хто до цієї інфекції менш стійкий. Цей кон’юнктивіт, на жаль, стандартної терапії піддається складно.

Бувають і випадки запалення повік (краю). Це може бути пов’язано з інфекцією стафілокока, яка зазвичай знаходиться в залозах і вражає їх. Іноді звичайні симптоми сухості ока присутні разом з ознаками себорейного блефарити. У зоні ризику знаходяться люди з судинними колдагепозамі.

Лікарі виділяють чотири форми клінічного прояву даного синдрому, в залежності від симптомів: легка, середня форма, важкий вид прояви і вкрай важкий.

Тим не менш, ставити діагноз самостійно, грунтуючись тільки на перелік симптомів, не можна. Для цього варто звернутися до фахівця, провести ретельне обстеження.

Як лікувати синдром сухого ока

Нерідко разом з синдромом виявляють інші супутні захворювання. Цей фактор також впливає на процес лікування. Тому призначаються в кожному випадку окремі препарати. Варто пам’ятати, що самолікування буває небезпечно, особливо якщо справа стосується очей.

Медична частина лікування полягає зазвичай в прийомі препаратів для замісної терапії. Вони мають форму крапель, містять різні полімери, кислоти та інші речовини в потрібних для очей співвідношеннях. Ці ліки на поверхні ока утворюють стабільну захисну плівку.

Схема застосування препаратів даного типу призначається в кожному випадку окремо залежно від випадку, форми синдрому та інших факторів. Зазвичай кількість процедур закапування в день становит близько 3-8 разів.

Крім крапель призначають іноді полівітаміни або ж антибактеріальну терапію. Але варто додатково виключити фактори, які раніше провокували виникнення синдрому, оскільки інакше симптоми будуть повторюватися.

У деяких випадках проводять хірургічне лікування. Воно показано пацієнтам, у яких спостерігаються важкі зміни рогівки, знижується рівень вироблення слізної рідини.

Для лікування проводять також операцію, яка полягає в покритті вільним клаптем кон’юнктиви слізної точки.