Срб в біохімічному аналізі крові. здорова кров


Вітрянка у дітей, Пневмонія / Пятница, Декабрь 1st, 2017

С-реактивний білок. Аналіз крові СРБ

Будь-які запальні процеси, інфекційні захворювання, травми, серйозні пошкодження м’яких тканин і внутрішніх органів супроводжуються появою в крові людини специфічних речовин, які називають білками гострої фази. Всі вони необхідні для забезпечення повноцінної захисної реакції організму. Основний з цих важливих субстанцій вважається С-реактивний білок, про який і піде мова в даній статті.

Срб в біохімічному аналізі крові. здорова кров

СРБ або С-реактивний білок — це особлива речовина, що синтезується печінкою у відповідь на гостре запалення, що розвивається в будь-якій частині тіла людини. Від своєчасної появи СРБ в крові залежить спроможність захисних сил організму, оскільки цей білок активує систему комплементу, прискорює фагоцитоз, стимулює вироблення інтерлейкінів і впливає на інші важливі ланки імунних реакцій. При цьому, чим виражено патологічний процес, тим більше С-реактивного білка утворюється і надходить у кров. Тобто, СРБ є вельми чутливим і раннім маркером запалення в організмі, тому необхідність в визначення його концентрації виникає в різних клінічних ситуаціях.

Що показує СРБ аналіз крові?

Концентрація СРБ в крові починає зростати вже через 4-6 годин після виникнення патологічного процесу і так протягом 2 діб, причому при бактеріальних інфекціях показник збільшується в сотні разів. При зменшенні активності запалення внаслідок видужання або переходу захворювання в хронічну форму концентрація С-реактивного білка поступово нормалізується (десь на 10 добу хвороби). При нових загостреннях хвороби зміст СРБ в крові знову збільшується. Крім цього, зростання СРБ відзначається і при некротичних змінах в тканинах, зокрема при інфаркті міокарда.

Після операцій концентрація С-реактивного протеїну також підвищується, оскільки будь-яке хірургічне втручання супроводжується пошкодженням тканин. Однак високі значення даного показника швидко приходять в норму, якщо процес одужання і відновлення протікає адекватно. У разі ж приєднання бактеріальної інфекції і розвитку ускладнень зміст СРБ в крові різко збільшується. Тобто лікар, стежачи за цим показником і динамікою його змін, може отримати відповіді на багато важливих питань: наскільки виражено запалення, який характер інфекції (вірусна або бактеріальна), як протікає післяопераційний період, яку тактику лікування вибрати, як переконається в її ефективності і т. п.

Таким чином, можна підсумувати, що біохімічний аналіз крові на СРБ призначається в таких випадках:

    Для оцінки активності запального процесу; для діагностики гострих інфекційних (бактеріальних) захворювань; для раннього виявлення післяопераційних ускладнень; для контролю за проведеним антибактеріальним або протизапальну лікуванням; для діагностики розвитку реакції відторгнення пересаджених органів і тканин; для оцінки просторості некротичного ураження міокарда при гострому інфаркті і своєчасної діагностики повторного нападу.

Як здати аналіз на СРБ?

Кров для аналізу на С-реактивний протеїн беруть з вени.

Слід пам’ятати, що дане дослідження, як і будь-яка інша біохімія крові, вимагає певної підготовки: утримання від їжі і напоїв (крім звичайної води) протягом 8-12 годин перед процедурою.

Норма СРБ в крові

Вимірювання концентрації СРБ виробляється в мг / л. У дорослої людини цей показник не повинен перевищувати 5, у дітей новонароджених — 0,6, у малюків одного тижня життя — 1,6. Норма СРБ в крові у жінок, що знаходяться в положенні, по ряду фізіологічних причин трохи вище — до 20 мг / л. Ці референтні значення в різних лабораторіях можуть відрізнятися, тому розшифровка аналізу повинна проводитися за даними, наданими конкретним медучреждением.

Підвищений СРБ — що це таке?

Причин цього стану налічується досить багато, але найчастіше вони такі:

    Інфекції. При бактеріальних захворюваннях показник СРБ може перевищувати 1000 мг / л, особливо це виражено при менінгіті, туберкульозі, сепсисі новонароджених. Якщо ж етіологічним фактором є вірус, концентрація С-реактивного протеїну збільшується не значно. Запалення, наприклад, при ревматичних захворюваннях, хвороби Крона. Причому ступінь підвищення показника відображає тяжкість патології. Пошкодження тканин внаслідок операцій, травм або некрозу (наприклад, при інфаркті міокарда). Як зазначалося раніше, повторне зростання СРБ після операцій означає, що щось пішло не так — розвивається ускладнення, починається відторгнення тканин і т. П.

Крім цього, підвищений С-реактивний білок виявляється в крові при злоякісних процесах різної локалізації.

Аналіз крові на СРБ

Срб в біохімічному аналізі крові. здорова кров

Відповідно до твердження медспеціалістов, будь-які травми, інфекційні захворювання, запальні процеси, серйозні пошкодження внутрішніх органів і м’яких тканин супроводжуються утворенням в крові специфічних речовин, що називаються білками гострої фази. Ці білки необхідні для забезпечення людського організму повноцінної захисною реакцією. Головною з цих субстанцій є С-реактивний білок (СРБ).

С-реактивний білок являє собою особливу речовину, яка синтезується печінкою при гострому запаленні, що виник в будь-якій частині тіла. СРБ прискорює фагоцитоз, активує систему комплементу, стимулює вироблення інтерлейкінів, а також впливає на інші важливі складові імунних реакцій. Чим виражено запальний або інфекційний процес, тим більше С-реактивного протеїну надходить в кров. Одним словом, СРБ — це ранній і дуже чутливий маркер запалення, визначення концентрації якого є необхідною процедурою в багатьох клінічних ситуаціях.

Що собою являє біохімічний аналіз крові на СРБ?

Кров для біохімічного аналізу крові на СРБ береться виключно з вени. Пацієнтам необхідно пам’ятати той факт, що це дослідження, як і будь-який інший біохімічний аналіз крові, вимагає спеціальної підготовки. Протягом восьми-дванадцяти годин перед здачею крові хворої зобов’язаний утримуватися від їжі, а також всіх напоїв, крім звичайної води.

Концентрація С-реактивного протеїну починає підвищуватися вже через чотири-шість годин після появи патологічного процесу. Зростання СРБ спостерігається протягом двох діб. При бактеріальних інфекціях рівень даного білка збільшується в сотні разів. Зменшення активності запалення (одужання або перехід хвороби в хронічну форму) веде до нормалізації вмісту С-реактивного білка в крові, яка спостерігається приблизно на десятий день недуги. При нових загостреннях захворювання концентрація СРБ знову збільшується.

Після хірургічних втручань зміст С-реактивного протеїну також збільшується, так як будь-яка операція супроводжується пошкодженням тканин. Якщо процес відновлення і одужання протікає адекватно, то висока концентрація цього показника швидко приходить в норму. Біохімічний аналіз крові на СРБ позитивним буде в тому випадку, якщо післяопераційний період супроводжується ускладненнями з приєднанням бактеріальної інфекції. Таким чином, лікар, контролюючи даний показник і динаміку його змін, отримує відповіді на безліч важливих питань: як проходить післяопераційний період, який характер інфекції (бактеріальна або вірусна), наскільки виражено запалення, яке лікування найбільш оптимально та ін.

Показання до призначення аналізу на СРБ

Основними показаннями до вищезазначеного дослідження є:

    Аутоімунні стану. Діагностика різних інфекційних і бактеріальних захворювань. Оцінка ефективності терапії. Післяопераційний період з метою моніторингу. Прогноз ускладнень (інфаркт міокарда. Інсульт. Раптова коронарна смерть) у пацієнтів, які страждають на ішемічну хворобу серця та артеріальну гіпертензію.

Розшифровка біохімічного аналізу крові на СРБ

Згідно з розшифровкою біохімічного аналізу крові на СРБ, нормою концентрації даної речовини в крові є показник 2-3 мл / л. Різко позитивний аналіз крові на СРБ може бути ознакою таких патологічних станів:

Що впливає на результат дослідження?

Срб в біохімічному аналізі крові. здорова кровІснує ряд факторів, що провокують підвищення концентрації С-реактивного протеїну, головними з яких є:

    Прийом КОК (комбінованих оральних контрацептивів). Замісна гормональна терапія. Вагітність. Інтенсивні фізичні навантаження.

Основними факторами, що знижують рівень С-реактивного білка, вважаються:

    Прийом нестероїдних протизапальних засобів (німесулід, ібупрофен, аспірин та ін.). Прийом бета-блокаторів. Прийом кортикостероїдів. Прийом статинів.

До яких лікарів необхідно звертатися для розшифровки аналізу крові на СРБ?

Призначенням, а також розшифровкою аналізу крові на СРБ займаються такі фахівці:

С-реактивний білок (СРБ) в крові

Зміст СРБ в сироватці в нормі — менше 5 мг / л.

С-реактивний білок визначається в сироватці при різних запальних і некротичних процесах і є показником гострої фази їх перебігу. Свою назву він отримав через здатність преципітувати С-полісахарид клітинної стінки пневмокока. С-реактивний білок підсилює рухливість лейкоцитів. Зв’язуючись з Т-лімфоцитами, він впливає на їх функціональну активність, ініціюючи реакції преципітації, аглютинації, фагоцитозу і зв’язування комплементу. Підвищення СРБ в крові починається через 14-24 год з моменту початку запалення і зникає в ході реконвалесценції. СРБ синтезується в печінці і складається з 5 кільцевих субодиниць. У присутності кальцію СРБ пов’язує ліганди в полисахаридах мікроорганізмів і викликає їх елімінацію. Важливе діагностичне значення має кількісне визначення СРБ. Підвищення концентрації СРБ є ранньою ознакою інфекції, а ефективна терапія виявляється зниженням концентрації. Його рівень відображає інтенсивність запального процесу, і контроль за ним важливий для моніторингу цих захворювань. СРБ при запальному процесі може підвищуватися в 20 разів і більше. При активному ревматичному процесі підвищення СРБ виявляється у більшості хворих. Паралельно зі зниженням активності ревматичного процесу зменшується і вміст СРБ. Позитивна реакція в неактивній фазі може бути обумовлена ​​осередкової інфекцією (хронічний тонзиліт).

Ревматоїдний артрит також супроводжується підвищенням СРБ (маркер активності процесу), в той же час його визначення не може допомогти в диференціальної діагностики між ревматоїдний артрит і ревматичних поліартрити. Концентрація СРБ знаходиться в прямій залежності від активності анкилозирующего спондилита. При ВКВ (особливо в разі відсутності серозита) величина СРБ зазвичай не підвищена.

При інфаркті міокарда С-реактивний білок підвищується через 18-36 годин після початку захворювання, до 18 # 8212; 20 дня знижується і до 30 # 8212; 40 дня приходить до норми. При рецидивах інфаркту СРБ знову підвищується. При стенокардії він залишається в межах норми.

С-реактивний білок є одним з опухолеіндуціруемих маркерів. Синтез його посилюється у відповідь на появу в організмі пухлин різних локалізацій. Підвищення рівня СРБ відзначається при раку легкого, передміхурової залози, шлунка, яєчників і інших пухлин. Незважаючи на свою неспецифичность, СРБ спільно з іншими онкомаркерів може служити тестом для оцінки прогресування пухлини і рецидиву захворювання.

Підвищення рівня С-реактивного білка характерно для ревматизму, гострих бактеріальних, грибкових, паразитарних і вірусних інфекцій, ендокардиту, ревматоїдного артриту, туберкульозу, перитоніту, інфаркту міокарда, станів після важких операцій, злоякісних новоутворень з метастазами, множинної мієломи.

Залишити коментар

Працює система Анти-Спам! Коментар доступний через 30 секунд після відкриття сторінки. Якщо ви не робот, а людина і витратили час на читання статті — то вже саме час коментувати!

Скільки параметрів в аналізі крові ви розшифровуєте?