У дитини 10 років часто болить голова


Болю у дитини, Вправи для дітей, Плями у дитини / Среда, Март 30th, 2016

Все про головного болю у дітей

Головний біль у дітей. Які причини головного болю у дитини? Як лікувати головний біль у дітей?

Головний біль у дітей є надзвичайно поширеною проблемою. Захворюваність різними видами головного болю значно зростає у підлітків в старших класів, в період статевого дозрівання. Як і у дорослих, найбільш частими формами головного болю у дітей є первинні головні болі — головний біль напруги і мігрень. У цій статті ми розповімо про основні особливості діагностики та лікування головного болю у дітей та підлітків.

Проблема головного болю у дітей обросла великою кількістю міфів і помилок. Сучасні дослідження, що включали опитування дітей та їх батьків з приводу головного болю виявили, що тільки в дуже рідкісних випадках діти і їх батьки знають точну причину головного болю у дитини (більшість вважають причиною головного болю підвищений внутрішньочерепний тиск або перенесені травми). Ще більш рідкісні випадки правильного лікування головного болю у дітей.
Тим часом, головні болі можуть мати дуже негативний вплив на якість життя і шкільну успішність дитини.
Для читачів, які зіткнулися з проблемою головного болю буде дуже корисна наша оглядова стаття про головні болі: Все про головний біль і її лікуванні.
Найбільш поширеними формами головного болю у дітей є головний біль напруги і мігрень.

Мігрень у дітей

Мігрень зустрічається приблизно у 4% дітей. Дівчатка хворіють на мігрень в кілька разів частіше хлопчиків. Пік захворюваності на мігрень у дітей припадає на період статевого дозрівання (10-13 років у дівчаток і 12-15 років у хлопчиків).
Дуже часто перший напад мігрені у дівчаток з’являється одночасно або трохи пізніше першої менструації.
Основні ознаки мігрені це: сильна або середня пульсуюча одностороння головний біль, що супроводжується нудотою або блювотою і дратівливістю.
Детальний опис мігрені і її лікування ви знайдете в розділі Мігрень.

Симптоми і прояви мігрені у дітей можуть мати деякі особливості:

 • У дітей головний біль при мігрені може бути середньої сили і триває трохи більше години
 • Діти, які страждають на мігрень, часто скаржаться на нудоту, блювоту, погану успішність у школі
 • Мігрень у дітей дуже добре реагує на сон. Після сну у більшості дітей відзначається зникнення нападу мігрені.
 • У дітей мігрень може протягом тривалого часу виявлятися не головним болем, а нападами сильного болю в животі, незрозумілою блювоти або запаморочення.

Головний біль напруги у дітей

Головний біль напруги це найпоширеніший вид головного болю у дітей. Зазвичай напади головного болю напруги виникають у дітей після напружених занять, після іспитів, стомлюючої домашньої роботи. Головний біль напруги рідко описується дітьми як сильний головний біль. Більшість дітей з цим видом головного болю добре переносять її і продовжують займатися звичними справами навіть під час нападу головного болю.

Основні ознаки головного болю це: чи не дуже сильна або досить слабка стискаюча головний біль, при якій немає ні нудоти, ні блювоти, ні підвищеної дратівливості.
Детальний опис головного болю напруги і її лікування ви знайдете в розділі ГБН.

Коли головний біль вимагає екстреної допомоги лікаря?

У ряді випадків головний біль у дитини може бути ознакою серйозних хвороб і вимагає термінового втручання лікаря.
Викличте швидку або відвезіть дитину в лікарню якщо:

 • У перш здорову дитину раптово виникла дуже сильний головний біль, що супроводжується одним або декількома з перелічених симптомів: блювота, сильна нудота, підвищення температури, слабкість в руках і ногах, втрата свідомості, судоми.
 • Якщо сильний головний біль виник після падіння або травми голови
 • Якщо головний біль виник після або на фоні синуситу, отиту
 • У дитини спостерігаються часті ранкові головні болі, або якщо дитина каже, що головні болі у нього посилюються на тлі фізичного навантаження.
 • Як проводиться діагностика головного болю у дітей?

  Діагностика головного болю у дітей проводиться по лікарем невропатологом і включає: неврологічний огляд, огляд очного дна у офтальмолога, комп’ютерна томографія або ядерно-магнітний резонанс голови, ЕЕГ, загальний і біохімічний аналіз крові та ін.

  Лікування головного болю у дітей

  Лікування головного болю у дитини залежить від форми головного болю і підбирається лікарем.
  До звернення до лікаря можна дати дитині Парацетамол (Еффералган) у вигляді таблеток, свічок або сиропу в дозуванні 240-480 мг 3-4 рази на добу (не більше 15 мг / кг / добу) — це досить ефективний і безпечний засіб для лікування головного болю у дітей.
  Всі інші ліки можуть бути використані тільки після попередньої консультації з лікарем.

  У дитини 10 років часто болить голова

  У дитини болить голова.

  Будь-яку головний біль називають мігренню. Тим часом це зовсім різні речі. У маленьких дітей часто болить голова, і це викликає шалену тривогу у мам, які починають думати не менше, як про злоякісної пухлини або про якийсь аномалії розвитку мозку. Насправді немає нічого банальніше звичайного головного болю, хоча саме вона досить часто піддає важкому випробуванню мудрість і досвідченість дитячого лікаря, тому що дітлахи спекулюють на головного болю так само часто, як на болі в животі.

  Перш за все слід з’ясувати, як і коли виникла головний біль. Часто вона з’являється вечорами, після школи і приготування уроків, і цього одного досить, щоб припустити, що у дитини просто втомилися очі. У таких випадках він вказує як на головне місце концентрації болю на лоб або ж на одну з бічних сторін черепа.

  Мігрені не є винятком навіть в такому ніжному віці, і найчастіше вони спостерігаються у дітей, батьки і родичі яких також страждають мігренню. У дорослих людей мігрень має ^) ^ А ^ м характерних симптомів: страшний біль в одній половині голови, з нудотою, порушеннями зору, світлобоязнь. Людина, у якого напад мігрені, прагне залишитися один, лягти в темряві, в тиші і перебувати там, поки не припиниться ця жахлива біль, що триває іноді багато годин поспіль. У старших дітей напади мігрені відрізняються тими ж самими ознаками, і діагноз поставити неважко. Але у хлопців молодшого віку — від 6 до 10 років — симптоми ці можуть бути не так ясно виражені, голова може боліти тільки в області чола, нудоти може не бути зовсім або дитини може трохи нудити, а порушення зору надзвичайно рідкісні. Приступ мігрені здатний спровокувати нервовий зрив, викликаний якимось конфліктом будинку або в школі.

  Точні причини виникнення мігрені поки не встановлені, іноді вважають, що напад може бути викликаний різкими коливаннями обсягу артерій мозкових оболонок. Але, з огляду на сімейний характер захворювання, механізм якого ще не розгаданий, реальним і найбільш частим приводом для виникнення нападу все-таки, напевно, краще вважати сильну емоцію. Наприклад, у дитини напад мігрені може статися, якщо він чомусь сильно стривожився, чогось — навіть без будь-якої видимої причини — дуже злякався. Однак, як і у дорослих, мігрень може стати наслідком порушення харчового режиму, вона здатна початися, наприклад, після дня народження, на якому було з’їдено занадто багато шоколадних цукерок і тістечок з кремом. Тим більше що в багатьох випадках головний біль доповнюється болями в животі.

  Напади мігрені в дитинстві зовсім не обов’язково означають, що такі ж напади будуть у людини, коли він виросте. Дуже часто мігрень зникає в кінці пубертатного періоду, зцілення, особливо у дівчаток, збігається таким чином з статевим дозріванням.

  Існують специфічні препарати, здатні зняти гострий напад, а також ліки, що дають відмінні результати при тривалому лікуванні, але їх можна застосовувати тільки за призначенням лікаря.

  Крім мігрені, існують три основні причини виникнення головного болю.

  1. Розлади зору, особливо часто спостерігаються у дітей шкільного віку. Вони починаються, як правило, в 6 — 7 років. Візиту до окуліста, передбаченого шкільною оздоровчою програмою, аж ніяк не досить, тому що під час цього короткого візиту він може виявити тільки наявність короткозорості або далекозорості. А про це рано чи пізно і так стає відомо, тому що, не відчуваючи ніяких труднощів при читанні, дитина помічає, що йому погано видно те, що написано на дошці, особливо, якщо він сидить не на першій парті.

  Ось тут вся справа в тому, «рано» або «пізно» ця короткозорість виявлена. Навіть дуже легка міопія (короткозорість), неможливо утрудняє занять в школі, не усвідомлювана самою дитиною, здатна викликати наполегливі головні болі.

  Як, втім, і далекозорість, коли, добре розрізняючи вилучені предмети, людина дуже погано бачить те, що у нього під носом. Далекозорість не заважає дитині бути активним, діяльним, але ось коли йому потрібно щось прочитати в книжці або написати в зошиті, він несвідомо починає пристосовуватися, то відсуваючи від себе книгу, то відсторонюючись від робочого столу, то приймаючи часом найнеймовірніші пози. Ця постійна необхідність акомодації стомлює очні м’язи, потім втомлюється і червоніє очей в цілому, починається кон’юнктивіт (в такому випадку він навіть корисний, тому що змушує піти до офтальмолога і поставити діагноз), з’являються наполегливі головні болі.

  Наявність будь-якого з цих дефектів зору може привести до виникнення головного болю, тому в тому випадку, якщо у вашої дитини вони з’являються часто, обов’язково поведіть його на консультацію до серйозного і досвідченому дитячого офтальмолога.

  2. Синусити також можуть стати причиною виникнення головного болю, тим більше що вони досить часто протікають в латентній (прихованій) формі.

  3. Нарешті, третій фахівець, якому слід показати дитину з головними болями: стоматолог. Нехай його гарненько подивляться і при необхідності полікують зуби, особливо — верхньої щелепи, тому що викликаний карієсом маленький абсцес і навіть неправильне прорізування зубів можуть викликати напади головного болю.

  Однак перш за все при часто повторюваних головних болях слід подумати про психологічні проблеми дитини. Якщо лікарі після ретельного огляду і аналізів не знайдуть ніяких причин для подібного явища, спробуйте виявити ці причини, проаналізувавши поведінку дитини, його настрій, його шкільні та домашні справи аж до тих, що здаються вам зовсім дрібними і не вартими уваги. Пам’ятайте, що головні болі властиві, головним чином, надмірно емоційним, творчим, легко збуджуються дітям, які до того ж ще і насилу засинають.

  І нарешті, останнє зауваження: в наш час існує багато можливостей для дослідження нервової системи: тут і сканування, і магнітно-ядерний резонанс, і інші методи, що дозволяють переконатися в нормальному стані мозку і у відсутності серйозних причин для виникнення головного болю.