Вірус Епштейна бар що це таке. Що таке, що робити, що означає


Лімфовузлів / Четверг, Сентябрь 21st, 2017

Вірус Епштейна-Барр

Хвороба, в побуті отримала назву «поцелуйной», нічого спільного з інфекціями, що поширюються статевим шляхом, не має. Вірус, носієм якого є 90% жителів планети, вважається маловивченим. Лише зараз вірус Епштейна-Барр (ВЕБ) придбав деяку «популярність». У більшості дорослих є імунітет до ВЕБ, оскільки вони перехворіли в дитинстві або юнацтві. 9 з 10 дорослих, які мають контакт з дитиною, потенційно здатні його заразити.

Що таке вірус Епштейна-Барр

ВЕБ або EBV-інфекція — це герпес 4-го типу, належить до сімейства герпесвірусів, викликає інфекційний мононуклеоз. Назву отримав на честь вірусологів, які відкрили його в 1964 році. Важливо знати, як передається збудник хвороби, щоб дотримуватися заходів безпеки. Шлях зараження — повітряно-крапельний, джерело інфекції — людина, передається вірус при дуже близькому контакті, частіше при поцілунках. ДНК вірусу Епштейна-Барр при лабораторних дослідженнях виявляється в слині.

Вірус Епштейна бар що це таке. Що таке, що робити, що означає

Чим небезпечний цей збудник хвороб? Проникаючи в лімфоїдну тканину, він вражає лімфовузли, мигдалини, селезінку і печінку. Група ризику при зараженні — діти від року. У малюків до трьох років захворювання часто проходить безсимптомно, а хвороби, які викликає вірус, активізуються в шкільному та підлітковому віці. Випадків зараження людей старше 35 років вкрай мало. У 25% переносників збудника частки інфекції виявляються в слині постійно, все життя.

ВЕБ викликає такі хвороби:

  Інфекційний мононуклеоз; лімфогранулематоз; герпес; розсіяний склероз; пухлини слинних залоз і шлунково-кишкового тракту; лімфоми; системний гепатит.

В окремих випадках спостерігається хронічний мононуклеоз, небезпечна патологія з серйозними ускладненнями. Вірус Епштейна-Барр і вагітність — це окрема тема. Вірусна інфекція у вагітних іноді протікає безсимптомно або може проявлятися незначно, її приймають за грип. Якщо імунітет жінки ослаблений — спостерігається вся картина інфекційного мононуклеозу. ВЕБ передається плоду, впливає на перебіг вагітності. Народжена дитина може страждати ураженнями нервової системи, зорових органів, мати інші відхилення від норми.

Симптоми

Основні симптоми при ВЕБ пов’язані з інфекційний мононуклеоз, що позначається як ОВІЕБ. Інкубаційний період хвороби від 2 днів до 2 місяців. При початку захворювання пацієнт скаржиться на втому, нездужання, хворе горло. В цей час температура в нормі, через кілька днів вона різко підвищується до 40 ° C. З’являються симптоми:

  Збільшення лімфовузлів на шиї до 0,5-2 см в діаметрі; розпухають мигдалини, на них утворюється гнійний наліт; порушується дихання через ніс; збільшується селезінка (іноді і печінку).

У дітей

Вірус Епштейна бар що це таке. Що таке, що робити, що означає

У комплексі лікувальних засобів застосовується людський імуноглобулін. Якщо хвороба в легкій формі, в лікарню лягати не треба. У період підвищення температури рекомендовано:

  Дотримання постільного режиму; тепле пиття, багате вітамінами; полоскання горла антисептиками, закапування носа судинозвужувальними препаратами; зниження температури медикаментами; прийом вітамінів і антигістамінних засобів; дієта, що виключає важку їжу.

Лікування вірусу Епштейна-Барр у дорослих проходить так само, як і у дітей, відмінності тільки в дозуванні ліків. Антибіотики застосовуються, якщо приєднується вторинна бактеріальна інфекція або розвиваються ускладнення. Народні засоби проти інфекцій, що викликаються ВЕБ також дають позитивний ефект. Позбутися від симптомів хвороби і послабити вірус допомагають:

  Відвари лікарських трав і коренів: ромашки, мати-й-мачухи, женьшеню, м’яти; ехінацея: 30 крапель 3 рази на день всередину або прикладати компреси до наривів; лляне масло (приймати всередину); інгаляції з шавлією, евкаліптом.

Той, хто лікує вірус народними засобами, повинен враховувати, що організм потребує додаткового зміцнення. Якщо аптечні вітамінні комплекси вам не підходять, включіть в раціон свіжовичавлені соки: овочеві, фруктові. Харчування збагатите жирними кислотами, багато їх містить сьомга і форель. Після хвороби важливо збалансовано харчуватися, уникати розумового напруження і стресів.

Відео: Комаровський про симптоматиці та лікуванні вірусу Епштейна-Барр

Уникнути контакту з носіями ВЕБ майже нереально, і профілактика хвороби полягає в зміцненні імунітету. У дорослого є 95% ймовірності, що він вже перехворів на інфекційний мононуклеоз. Чи можливо захворіти їм повторно, і як по максимуму захистити дитину від цієї інфекції? Детально про зараження, симптоми і лікування вірусу розповідає відомий педіатр Євген Комаровський.

Вірус Епштейна-Барра — симптоми

Вірус Епштейна бар що це таке. Що таке, що робити, що означає

Вірус Епштейна-Барра — це вірус людського герпесу 4-го типу. Названий на честь англійських вірусологів Майкла Епштейна і Івонн Барр, які вперше виділили цей тип вірусу з матеріалів злоякісної лімфоми, що спостерігається в деяких африканських країнах.

Як передається вірус Епштейна-Барра?

Вірус Епштейна-Барра відноситься до найбільш поширеним вірусним інфекціям, так як їм дуже легко заразитися. Вважається, що близько 90% людей або є носіями вірусу, або в їх крові виявляються антитіла, які свідчать про перенесений в дитинстві захворювання.

Найчастіше зараження відбувається повітряно-крапельним або побутовим шляхом, рідше — при переливанні крові або статевих контактах. Інфікована людина виділяє вірус і може стати джерелом зараження протягом 18 місяців після перенесеної інфекції. Хворі з інфекційний мононуклеоз в хронічній стадії є постійним джерелом зараження.

Симптоми вірусу Епштейна-Барра

При первинному інфікуванні ознаки вірусу Епштейна-Барра можуть не спостерігатися (безсимптомний перебіг) або проявлятися у вигляді респіраторної інфекції. Найчастіше вірус є причиною появи інфекційного мононуклеозу. Інкубаційний період захворювання складає від 3 до 8 тижнів.

Симптоми при гострій формі такі ж, як при будь-ГРВІ:

  Підвищення температури; ангіна; головні болі; болю в м’язах.

До специфічних симптомів, що відрізняє хвороба, викликану вірусом Епштейна-Барра від інших ГРВІ, можна віднести:

  Збільшення лімфоїдних вузлів; збільшення печінки і селезінки; ураження шкіри вірусом простого герпесу; збільшення в крові лімфоцитів і моноцитів.

У більшості випадків, гостра форма не вимагає специфічного лікування, і лікується так само, як звичайне застуда.

Найчастіше захворювання вірусом Епштейна-Барра обходиться без наслідків, пацієнт одужує або стає латентним носієм вірусу. Однак можливий розвиток інфекції в хронічну рецидивуючу або хронічну гостру форми. У рідкісних випадках можливе ураження ЦНС, розвиток нефриту, гепатиту.

Чим небезпечний вірус Епштейна-Барра?

З огляду на повсюдність поширення, а також те, що більшість людей переносять захворювання в ранньому віці, навіть не знаючи про це, може виникнути питання: чи небезпечний взагалі вірус Епштейна-Барра та чим викликаний такий інтерес до нього з боку медиків.

Справа в тому, що хоча саме по собі захворювання можна вважати безпечним і не мають наслідків, саме цей вірус пов’язаний з розвитком безлічі досить серйозних хвороб. Хоча в більшості випадків пацієнт одужує, проте гострий інфекційний процес може послужити причиною розвитку:

  Хронічного інфекційного мононуклеозу; синдрому хронічної втоми; розвитку аутоімунних захворювань; розвитку онкологічних процесів.

Саме в силу того, що з цим вірусом пов’язують розвиток деяких форм раку, ігнорування симптомів захворювання і може бути небезпечно.

Діагностика вірусу Епштейна-Барра

Як правило, встановлення діагнозу потрібно при розвитку хронічних форм захворювання з загрозою ускладнень, а також при плануванні вагітності.

Вірус Епштейна бар що це таке. Що таке, що робити, що означає

До неспецифічним аналізам, які можуть вказувати як на Епштейна-Барра, так і на іншу вірусну інфекцію, відносяться:

Загальний аналіз крові. Спостерігаються незначний лейкоцитоз, лімфомоноцитоз з атиповими мононуклеарами, в ряді випадків — гемолітична анемія, можлива тромбоцитопенія або тромбоцитоз. Біохімічний аналіз крові. Виявляються підвищення рівня трансаміназ, ЛДГ та інших ферментів і білків гострої фази.

Для точного встановлення діагнозу при наявності показників проводять імуноферментний аналіз на вірус Епштейна-Барра.

Вірус Епштейна Барра

Вірус Епштейна-Барр (ВЕБ) відноситься до групи герпесвірусів і є вірусом герпесу 4-го типу.

Властивості вірусу Епштейна-Барр та шляхи його передачі

Описуваний збудник захворювання відносять до ДНК-вірус. Його генетичний матеріал — молекула ДНК — вбудовується в ядро ​​клітини людського організму і змушує її синтезувати нові вірусні частинки, які заражають все нові клітини.

Основна мета даного вірусу в людському організмі — це клітини-лімфоцити, основна маса яких знаходиться в циркулюючої крові, лімфовузлах, селезінці.

Відмінною особливістю ВЕБ є те, що він не викликає загибелі зараженої клітини, але при цьому змінює її структуру, функції і процеси життєдіяльності.

Зараження ВЕБ можливо практично всіма відомими шляхами: повітряно-крапельним шляхом, через спільний посуд і предмети гігієни, при поцілунках, статевим шляхом і іншими.

Найчастіше люди заражаються ВЕБ ще в дитячому віці, і при цьому не відбувається прояв ніяких ознак захворювання. Серед дорослого населення за даними різних джерел від 50до 95% — носії ВЕБ.

Захворювання, які викликає вірус Епштейна-Барр

На сьогоднішній день доведеною вважається роль ВЕБ у розвитку інфекційного мононуклеозу (залозиста лихоманка), лімфоми Беркітта (злоякісне захворювання лімфосістеми; зустрічається переважно в африканських країнах) та інші неходжкінських лімфом (група новоутворень, що складаються з лімфатичних клітин), назофарингеального карцинома (рак носоглотки; зустрічається переважно в Китаї, дещо рідше — в Африці; вважається пов’язаним з вживанням копченої риби).

Активно обговорюється питання про роль ВЕБ у розвитку хвороб, при яких він досить часто зустрічається: синдром хронічної втоми, гепатит, герпес, синдром Стівенса-Джонса, герпангіна, волохата лейкоплакія, множинний склероз, лімфогранулематоз.

Основні симптоми вірусу Епштейна-Барр

Симптоми прояви ВЕБ-інфекції залежать від багатьох факторів.

При інфекційному мононуклеозі насамперед відзначають підвищену температуру (лихоманка) і збільшення лімфовузлів в розмірах.

Лімфогранулематоз і неходжкінських лімфом досить довго клінічно можуть не проявлятися або бути причиною збільшення в розмірах одного або декількох лімфовузлів.

Карцинома назофарингеального буде проявлятися порушеним носовим диханням, можливий дискомфорт в носоглотці. Пізніше також можливе приєднання неприємних запахів і виділень з носа.

Вважають, що розвиток того чи іншого захворювання через зараження ВЕБ пов’язано з кліматом, генетичною схильністю людини і станом його імунітету.

Способи лікування хвороб, викликаних ВЕБ

В основному ВЕБ не потребує лікування. Застосовуються засоби симптоматичні, іноді — імуномодулятори, а при приєднанні інфекції вторинної — ліки-антибіотики. Противірусні засоби в основному застосовують як допоміжні.

Лікування новоутворень, пов’язаних з ВЕБ, проводиться за загальними принципами онкології.

Наявність в організмі ВЕБ без клінічних ознак хвороби не є приводом для початку противірусного лікування. Необхідно пам’ятати, що ВЕБ — це один з найбільш поширених вірусів, які вражають людину.

Наведена інформація не є рекомендацією до лікування захворювань, викликаних ВЕБ, а є коротким описом проблеми з метою ознайомлення. Не забувайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби або підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря. Будьте здорові.

Додати коментар

Правила розміщення коментарів розташовані тут. Настійно рекомендуємо ознайомитися з ними. Розміщення вами коментаря означає вашу згоду з правилами.

Якщо у вас є якісь пропозиції чи побажання, ми будемо раді поспілкуватися з вами!

Пишіть нам на пошту Ця емейл захищена від спам-ботів за допомогою скриптів. Для перегляду ви повинні включити JavaScript. або через форму на сайті

Інформацію, розміщену на сайті, ви можете вільно використовувати для особистого вживання. Також можете копіювати її на інші сайти, але тільки за умови розміщення активного посилання на оригінал матеріалу на нашому порталі.

Копіюючи матеріал без гіперпосилання на оригінал, ви підпадаєте під статтю № 6 Закону №5351-1 Цивільного Кодексу РФ (відповідно до неї за порушення авторських прав передбачений штраф до 5 млн. Рублів).

Перед тим, як йти якихось порад, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем! Всі права захищені © Системна медицина і Здоров’я 2008-.