Як здають мокротиння на аналіз. Здаємо аналізи


Пневмонія, Симптоми у дитини / Четверг, Сентябрь 21st, 2017

Аналіз мокротиння

Мокрота накопичується в дихальних шляхах і є патологічним виділенням слизової цих каналів. Під час кашлю скупчення виводяться назовні. Внаслідок різних захворювань, мокрота може мати різний мікробіологічний склад. Аналіз цього складу дозволить спрогнозувати чи виявити з точністю до ста відсотків причини патологічних відхилень в дихальних шляхах або легеневих тканинах. Як здати аналіз харкотиння — читайте далі.

Кому потрібно здавати аналіз харкотиння

Цей аналіз може бути призначений пацієнтам, у яких тривалий період спостерігаються виділення з дихальних шляхів. Ще одне свідчення — якщо на рентгенівському знімку грудної клітки видно затемнення неясного походження.

При захворюванні на туберкульоз або підозри на цю хворобу таке спеціальне обстеження дозволяє вивчити склад мокротиння на предмет наявності паличок Коха. Цей аналіз призначається людям, у яких проявляються симптоми актиномикоза легких, кандидозу дихальних шляхів, а також, якщо потрібно виявити чутливість пацієнта до антибіотиків при лікуванні запалення легенів.

Підготовка до аналізу, збір мокротиння

Збір мокротиння здійснюється в ранковий час, до першого прийому їжі. Необхідно ретельно підготувати організм для здачі аналізу: полоскання ротоглотки, максимальне спльовування слини. Речовини, необхідні для аналізу, потрібно відкашлювати, при цьому ні продуктів роботи слинних залоз, ні відділень з носової порожнини в пробах бути не повинно.

Пацієнт набирає побільше повітря через рот і починає тривало откашливаться. Виведені виділення спльовує в заздалегідь підготовлену стерильну ємність, потім посудину закупорюється, і зразок доставляється в лабораторію.

Якщо при відкашлювання кількість виведеної мокротиння незначне, то можуть додатково застосовуватися дратівливі інгаляції (калійні або з калій йодидом), щоб посилити виділення мокроти. Для більшої ефективності діагностування та призначення лікування такий аналіз слід здавати кілька разів (протягом усього захворювання).

Дослідження мокротиння, розшифровка результатів

Для ретельного дослідження мокротиння дуже важливо знати її кількість, в деяких випадках розмір виділених речовин може досягати декількох літрів на добу. Це спостерігається при абсцесах легенів. бронхоектазів, наявності туберкульозної каверни.

Залежно від роду захворювання різним буде і склад виділень. Слизова мокрота виділяється при гострому бронхіті. бронхіальній астмі. слизистоогнійні або гнійні виділення спостерігаються при бронхіті, запаленні і абсцесах легенів, бронхоектази. При важких формах захворювань разом з мокротою можуть виділятися кров’яні домішки: від декількох крапельок у вигляді кров’яних прожилок до згустків або основного відкашлювання кров’ю з домішками слизу і тканинного детриту. Кров’яні виділення — явна ознака туберкульозу, раку або інфаркту легкого, бронхоектатичної хвороби, крупозноїпневмонії і деяких інших важких захворювань. При набряку легенів в мокроті також містяться інші рідинні компоненти (серозна мокрота). Якщо в дихальних органах відбувається гниття тканин, то з часом мокрота буде купувати неприємний, гнильний запах.

Отриманий зразок далі оцінюється на предмет розшаровування. Рідина відстоюють, в результаті чого може утворитися три шари при гнильних процесах або два шари — при гнійних. Далі проводиться тест на хімічну реакцію речовин і визначається рівень білка.

При мікроскопічному дослідженні можуть бути виявлені інші елементи: паразити (личинки аскарид, частини міхура ехінокока), частинки тканин (ракові або легеневі), гнійні пробки Дітріха (продукти гниття), чужорідні тіла, що зібралися в дихальних шляхах.

У деяких випадках додатково проводяться і такі дослідження мокротиння: на предметне скло наноситься мазок виділень, потім речовина забарвлюється в відповідності до методики проведення аналізу та поміщається під мікроскоп. Тут уже можливе виявлення більш дрібних компонентів: бактерій, волокнистих і клітинних елементів. При такому вивченні складу мокротиння виявляються: мікроскопічні клітини епітелію бронхів, макрофаги альвеол з різними включеннями, еритроцити, види лейкоцитів, еозинофіли, ракові клітини, обривки волокон і так далі. При різних захворюваннях мікроскопічний склад мокротиння різниться. У рідкісних випадках у виділеннях виявляються кристали Шарко-Лейдена, спіралі Куршмана і ряд інших елементів.

Для призначення пацієнту антибіотиків проводиться посів мокроти: виділення поміщаються в живильне середовище для росту колоній мікроорганізмів, які потім досліджуються на чутливість до препаратів.

Аналіз мокротиння

Аналіз мокротиння лабораторне дослідження , що дозволяє встановити характер захворювання органів дихання (бронхів. Легких), а в ряді випадків і визначити його причини.

Що показує аналіз харкотиння?

Лабораторне дослідження мокротиння дозволяє виявити хвороботворні мікроорганізми (в тому числі мікобактерію туберкульозу), клітини злоякісних пухлин. домішки (кров, гній і т. п.) характерні для певних хвороб, а також визначити чутливість бактеріальної флори до антибіотиків.

Які існують показання для дослідження мокротиння?

Як підготуватися до дослідження?

Мокрота краще відходить, якщо напередодні дослідження приймати відхаркувальні засоби і пити більше теплої рідини. Перед збором мокротиння необхідно попередньо почистити зуби щіткою і прополоскати рот кип’яченою водою.

Як правильно зібрати мокротиння для аналізу?

Збір мокротиння бажано здійснювати вранці (так як вона накопичується вночі) до їжі в стерильний контейнер, який видають в лабораторії.

Яка кількість мокротиння необхідно для аналізу?

Для дослідження достатньо 3-5 мл мокротиння.

Через якийсь час потрібно доставити контейнер з мокротою в лабораторію?

Аналіз мокротиння необхідно проводити не пізніше, ніж через 2 години після збору.

Як зберігати контейнер з мокротою до доставки в лабораторію?

До моменту відправки в лабораторію закритий контейнер з мокротинням необхідно зберігати в холодильнику

Які нормальні результати аналізу мокротиння?

У нормі у здорової людини мокротиння не виділяється. Мокрота — це патологічні виділення з дихальних шляхів, що відходять при кашлі.

Як оцінюють результати аналізу мокротиння?

Проводиться лабораторний аналіз фізичних, хімічних властивостей, а також бактеріологічне, цитологічне та інші види дослідження.

Які терміни виконання аналізу?

Не менш 3 робочих днів.

Поділіться з друзями

Загальний аналіз харкотиння, як правильно здати аналіз

Аналіз мокротиння проводиться при необхідності дослідження і вивчення фізичних ознак, кількісного, якісного складу біоматріала, а також його бактеріологічних і цитологічних властивостей. У дихальних шляхах здорової людини щодня синтезується невеликий обсяг слизу, що має захисні функції. Хвороба скорочує кількість виділень речовини. Субстанція, крім слизу, містить патогенні мікроби, еритроцити, лейкоцити і інші специфічні складові. В цілому виділення називається мокротою.

Загальний аналіз харкотиння надає фахівцеві інформацію про стадії процесу, його характер і локалізації, а також дозволяє провести ефективну диференціальну діагностику серед різних інфекцій дихальних шляхів. У ряді випадків призначається аналіз харкотиння на туберкульоз (бк). Бактеріологічне дослідження допомагає виявити збудника і точно підібрати антибіотик для дієвого лікування.

Показання для проведення аналізу мокротиння:

Фахівці нашої клініки докладно розкажуть про те, як правильно здати аналіз харкотиння, які дії повинні передувати процедурі, а також детально відповідять на всі питання пацієнтів. Процедура призначається при:

    Тривалому кашлі, що супроводжується мокротою; Необхідності діагностування гострих і хронічних захворювань легенів; Контролі за ефективністю призначеної терапії; Підозри на рак, туберкульоз, глистную інвазію.

Як зібрати мокротиння на аналіз:

Біоматеріал можна зібрати як вдома, так і в клініці (використовується стерильний герметичний контейнер). Щоб загальний аналіз був достовірним, важливо доставити біоматеріал на дослідження в лабораторію максимально швидко.

Пацієнт повинен добре почистити зуби і прополоскати ротову порожнину, після чого покашляти в контейнер. Необхідно уникати потрапляння в ємність слини. Щоб мокрота відходила вільніше, рекомендується:

    Рясне тепле пиття; здача аналізу в ранковий час; кашляти після скоєння трьох глибоких вдиху і видиху.

Правильно зібрати мокротиння допоможе інгаляція (5-7хв) над парами води, в яку додається невелика кількість кухонної солі і харчової соди.

Інтерпретація результатів аналізів:

У нормі мокротиння не виділяється взагалі. При наявності відхилень від норми, фізичні властивості виділень дозволяють судити про причини захворювання і його стадії.

Слизова, в’язка, прозора субстанція свідчить про вірусному ураженні дихальних шляхів (ГРВІ, гострий бронхіт).

Каламутне, білувате жовто-зелена речовина містить гній. Характерно для ряду запальних захворювань, до яких зараховується пневмонія, абсцес легенів. Бурштиновий відтінок говорить про алергічному типі хвороби. Туберкульоз і рак можуть підтверджувати домішки крові. Загальний аналіз під мікроскопом показує клітинний склад.

Лікарі нашої клініки не тільки розкажуть, як зібрати мокротиння, але і проконсультують з приводу того, як зробити це правильно з першого разу. Такий підхід дозволяє отримувати достовірні результати аналізів за короткий час.

Записатись на прийом до лікаря