Здача крові на донорство правила. здорова кров


Болю у дитини, Дитина 2 роки / Вторник, Август 15th, 2017

Як стати донором

Якщо Ви вирішили стати донором, Вам необхідно навчитися берегти себе заради інших. Здоровий спосіб життя донора передбачає правильне харчування і прийом вітамінів, відмова від надмірного вживання алкоголю, бажано — і куріння, дотримання інтервалів між здачею крові. Важливо, щоб `донорство не завдало шкоди ні донору, ні реципієнту. Якщо з яких — небудь причин лікар сьогодні не допускає Вас до здачі крові, необхідно прислухатися до його рекомендацій. Краще один раз утриматися від здачі крові, ніж потім бути вимушеним назавжди відмовитися від донорства. Якщо Вас нічого не турбує, обов’язково порадьтеся з лікарем за місцем здачі крові. При дотриманні простих правил `донорство буде корисним для Вашого здоров’я і може на довгі роки стати стилем життя. Адже якщо Ви — донор, це означає, що Ви здорові.

Донором крові може стати будь-який бажаючий здоровий громадянин України у віці 18-60 років, з масою тіла не менше 50 кг. Перед здачею крові донори проходять обстеження і здають кров на аналіз. Тому це також хороша можливість перевірити власний стан здоров’я.

Регулярне донорство сприяє профілактиці серцево-судинних захворювань, атеросклерозу, подагри і навіть ожиріння. Адже регулярна здача крові омолоджує організм і поліпшує роботу імунної системи, печінки, підшлункової залози та інших органів травлення. До того ж кров беруть тільки у здорових людей, тому, донорство — можливість перевірити власний стан здоров’я.

Щоб бути донором, важливо вести здоровий спосіб життя: правильно харчуватися, відмовитися від надмірного вживання алкоголю і куріння.

Підготовка до здачі донорської крові.

Важливо знати, що не можна вживати алкоголь за 48 годин до процедури, а ліки, особливо, які містять анальгін, аспірин, — за 72 години до процедури!

Напередодні здачі крові необхідно повечеряти: можна вживати солодкий чай, сік, компот із сухофруктів, хліб, сухарі, варені крупи, макарони на воді без масла, овочі, фрукти (крім бананів). Необхідно пити більше рідини.

Напередодні здачі крові під час вечері необхідно відмовитися від жирної, смаженої, гострої, копченої їжі, молочних продуктів, яєць.

Важливо добре відпочити, виспатися. В день процедури рекомендується легко поснідати.

За 2 години до і 2 години після процедури заборонено курити!

Відновлення після здачі крові

Після процедури необхідно відпочити 10 хвилин, випити солодкий чай, з’їсти щось легке.

У день кроводачи не рекомендуються важкі фізичні та спортивні навантаження, підйом вантажів.

Протягом перших двох діб рекомендується часто і регулярно харчуватися, збільшити кількість рідини в раціоні.

Щоб склад крові швидше відновився, рекомендується пити більше рідини (соки, чай) — не менше 1-2 літрів в день (алкоголь не рекомендується). Необхідно правильно харчуватися: в раціоні донора завжди повинен бути присутнім білок, від якого залежить рівень гемоглобіну в крові. Продукти, які містять білок, — м’ясо, буряк, гречка, сочевиця, квасоля і всі бобові, риба та ін.

Повне відновлення складу крові відбувається протягом 5-7 днів.

Види донорства крові

Виділяють два види донорства крові:

    донорство цільної крові — еритроцитарної маси, донорство компонентів крові (тромбоцитів, лейкоцитів, гранулоцитів, плазми).

Донорство цільної крові — найбільш поширений вид кроводачи. Кров береться з вени на руці, в середньому 450 мл за один раз і триває 5-10 хвилин. Особи з масою тіла менше 50кг можуть допускатися до донорства у виняткових випадках. Обсяг донації крові у них не повинен перевищувати 300 мл.

Донорство плазми (плазмаферез) — існує два способи його проведення: ручний (переривчастий), коли у донора забирається доза крові, відразу ж центрифугируется, розділяючись на еритроцити і плазму; еритроцити повертаються донору, а плазма особливим чином переробляється для подальшого переливання реципієнтам. При автоматичному плазмаферезе процес відбувається за допомогою спеціального апарату безперервно. Вся процедура триває від 30-40 хвилин до 1,5 годин. Обсяг взятої плазми не повинен перевищувати 600 мл за один сеанс.

Для людей, маса тіла яких не перевищує 50кг, не дозволяється здавати більше 12% від усього циркулюючого об’єму крові, який становить 6,5-7% від маси тіла. За рік людині не можна здавати більше 12 літрів плазми.

Донорство тромбоцитів (тромбоцітаферез) — з крові донора вибірково витягуються тільки тромбоцити, а всі інші складові повертаються в кровоносне русло. Тромбоцитарна маса забирається в обсязі приблизно 450 мл, при цьому загальний обсяг крові в організмі крові відновлюється за допомогою фізіологічного розчину. Як правило, взяття тромбоцитів здійснюється на спеціальних апаратах, потрібна певна підготовка донора. Процедура може тривати більше години.

Донорство гранулоцитів (клітин імунної системи) — вимагає спеціальної попередньої підготовки донора. Сама процедура дачі гранулоцитів аналогічна дачі крові на тромбоцити, з однією різницею — у донора відбирають тільки гранулоцити, всі інші компоненти крові повертаються.

Інтервали між кроводачи

Цільну кров можна здавати один раз в два — три місяці, але не більше 3-5 разів на рік: чоловіки — не більш як 5 разів, жінки — не більше 4 разів.

Плазму можна здавати до 6-12 раз на рік з інтервалами не менше 2 тижнів.

Інтервали між різними видами донорства (в днях)

Щоб додати стрічку новин на свій веб-сайт, скопіюйте наведений нижче код

Налаштування: count — кількість відображуваних новин widget_fontsize — розмір шрифту в пікселях (за умовчанням 14) widget_fontfamily — сімейство шрифту (за замовчуванням Arial) widget_colordate — hex код кольору дати кожної новини (за замовчуванням 000) widget_colorlink — hex код кольору посилань кожної новини (по замовчуванням 0000FF)

Рекомендації

Як підготуватися до здачі крові?

    Напередодні і в день здачі крові не рекомендується вживати жирну, смажену, гостру і копчену їжу, а також молочні продукти, яйця і масло, шоколад і фініки. Натщесерце здавати кров не потрібно! Краще пити солодкий чай з варенням, соки, морси, компоти, мінеральну воду і їсти хліб, сухарі, сушки, відварні крупи, макарони на воді без масла, овочі і фрукти, крім бананів. За 48 годин до візиту на станцію переливання можна вживати алкоголь, а за 72 години — приймати ліки, що містять аспірин і анальгетики. Вранці потрібно легко поснідати, а безпосередньо перед процедурою донору покладено солодкий чай. Також за годину до здачі крові слід утриматися від куріння. Медики встановили, що найкраще на крововтрату організм реагує саме в ранкові години. І чим раніше відбувається донация, тим легше переноситься ця процедура. Після 12.00 здавати кров рекомендується тільки постійним донорам. Не слід здавати кров після нічного чергування або просто безсонної ночі. Не плануйте здачу крові безпосередньо перед іспитами, змаганнями, здачею проекту, на час особливо інтенсивного періоду роботи і т. П. При собі необхідно мати паспорт з реєстрацією (або свідоцтво про тимчасову реєстрацію) в тому регіоні, де здається кров (в даний час створюється електронна система, яка дозволить після року здавати донорам кров незалежно від місця прописки).

Дотримання цих нескладних правил особливо важливо при здачі тромбоцитів або плазми, їх порушення вплине на якість заготовляється компонентів крові

Що стосується самопочуття під час кроводачи, то у деяких людей спостерігається легке запаморочення. Нездужання може бути викликано зниженням рівня гемоглобіну, що викликає зниження тиску. Однак зазвичай організм здорової людини з цим легко справляється.

Після здачі крові

    Безпосередньо після здачі крові посидьте спокійно протягом 10-15 хвилин. Якщо ви відчуваєте запаморочення або слабкість, зверніться до персоналу. Найпростіший спосіб перемогти запаморочення: лягти на спину і підняти ноги вище голови, або сісти і опустити голову між колін). Утримайтеся від куріння протягом години до і після кроводачи. Чи не знімайте пов’язку протягом 3-4 годин, намагайтеся. щоб вона не намокла. Намагайтеся не піддаватися значним фізичним навантаженням протягом доби. Утримайтеся від вживання алкоголю протягом доби. Намагайтеся рясно і регулярно харчуватися протягом двох діб. Вживайте підвищену кількість рідини протягом двох діб. Щеплення після здачі крові вирішуються не раніше ніж через 10 діб. Обмежень по водінню автомобіля в день кроводачи немає. За кермо мотоцикла можна сідати через 2 години після кроводачи.

Як часто можна здавати кров?

З метою безпеки донорства також важливо дотримуватися правила, встановлені медиками. Так, чоловіки можуть здавати кров не більше 5 раз на рік, жінки — не більше 4.

Інтервали між різними видами донорства (в днях)

ЯКІ правила потрібно дотримуватися ДО і ПІСЛЯ здачі крові?

Які правила потрібно дотримуватися ДО здачі крові?

1. За 72 години не слід приймати ліки, що розріджують кров, такі як аспірин, анальгін, но-шпа та ін. Якщо застосування будь-яких лікарських засобів має місце, то до здачі крові донору слід отримати консультацію у медпрацівників станції переливання крові. Це правило не поширюється на гормональні контрацептиви.

2. За 48 годин не можна вживати алкоголь.

3. Обов’язково потрібно добре виспатися, а в день донації — легко поснідати.

4. Рекомендується утриматися від куріння. Куріння не є протипоказанням до донорства, але лікарі рекомендують не палити за годину до і після процедури. Отруйна дія потрапив в кров нікотину небезпечно для пацієнтів, особливо для новонароджених. Крім того, це може погано відбитися на самопочутті донора.

5. Не варто вживати в їжу смажене, гостре, солоне, копчене, банани, яйця, молочні продукти і масло. Краще — солодкий чай, морс, компот, мінеральна вода, варення, хліб, сухарі, відварні крупи, риба, овочі, фрукти (крім бананів).

6. На здачу крові при собі потрібно завжди мати при собі посвідчення особи.

7. Хороше самопочуття після здачі крові забезпечать 2 склянки соку або води, випиті перед кроводачи.

Дотримання цих нескладних правил особливо важливо при здачі тромбоцитів або плазми, їх порушення вплине на якість заготовляється компонентів крові. Рекомендується також максимально звільнити день донації від важливих зустрічей і серйозних справ.

Які правила потрібно дотримуватися ПІСЛЯ здачі крові?

1. Безпосередньо після здачі крові відразу ж вставати не рекомендується, посидьте спокійно протягом 10-15 хвилин.

2. Якщо ви відчуваєте запаморочення або слабкість — зверніться до персоналу (найпростіший вихід — або лягти і підняти ноги вище голови, або сісти і опустити голову між колін).

3. Не знімайте пов’язку протягом 3-4 годин, намагайтеся не мочити її.

4. Душ або ванну можна приймати на наступний день.

5. Протягом двох діб краще не піддаватися фізичним навантаженням. Не варто після донації здавати іспит або брати участь в спортивних змаганнях.

6. Важливо рясно і регулярно харчуватися, пити побільше рідини (до речі, алкоголь не рекомендується).

7. Щеплення після здачі крові вирішуються не раніше ніж через 10 діб.

8. Обмежень по водінню автомобіля в день донації немає.